Nilay Yılmaz Galatasaray Futbol Federasyonu

Nilay Yılmaz

Ne mutlu bize ki, futbolumuzda artık inanılmaz bir şeffaflık var. Kimse usulsüz işini gizleme gereği bile duymuyor. Her şey o kadar açık yaşanıyor ki, anlatmaya gerek bile kalmıyor.

65 dakika 10 kişi oynayan Fenerbahçe’yi yenemeyen Galatasaray’ın yöneticisi Abdurrahim Albayrak maç sonu, TFF harici kimsenin elinde olmaması gereken kayıtlar için, "Konyaspor maçının VAR kayıtları elimizde. Yan hakem ısrarla temiz diyor" diye açıklama yapıyor, ertesi günü Mustafa Cengiz, yöneticiler Yusuf Günay ve Albayrak’la birlikte 2 ay önce göreve başlayan MHK’ye hayırlı olsuna gidiyor!!!

Bütün bunlar başka ülkede olsa ortalık ayağa kalkar, ne hakem kurulu kalır ne federasyon. Bizse şaşırmıyoruz bile. Başakşehir dışında tüm kulüpler sessiz, Kulüpler Birliği sessiz. Sadece izliyorlar, bir tek çekirdekleri eksik.

11 hafta ne olmuş?

Hakem hataları lehlerine olunca yere bakanlar, Galatasaray aleyhine yapılan hatalar adı altında çoğu tartışmalı pozisyonlardan oluşan 7.40 dakikalık video yapmış. O kadar zorlamalarına rağmen de 15. Hafta ile 26. Hafta arasında videoya koyacak bir tek pozisyon dahi bulamamış. Fazlasına gerek yok, sadece aleyhlerine hata diye videoya koydukları pozisyonların lehlerine olanlarından 7.40 saatlik video yapılır halbuki.

Dillerinden düşürmedikleri Konyaspor maçı sonrası, Galatasaray’a hizmet etmek için istifasından vazgeçen Ali Dürüst’ün Federasyonunun Merkez Hakem Kurulu, maçın hakemi Hüseyin Göçek ile VAR hakemi Halis Özkahya'ya, ikinci bir değerlendirmeye kadar görev vermedi. Avrupa’da maç yönetenler, Türkiye’de dinlendirildi. Hakemler maç alamama korkusuna VAR’da gördüklerini dahi çalamadı, aldıkları kararları maç esnasında Fatih Terim’e açıklama kaygısına düştü. Birkaç maç hariç kötü futbol oynamalarına rağmen, her şey o kadar güllük gülistanlıktı ki, videolarına koyacak aleyhte pozisyon bile yaşamadan bugünlere geldiler.

Keşke Terim’le de görüşselermiş

Galatasaray yöneticileri, şampiyonluk ve ikincilik mücadelesinin kıran kırana geçtiği son 6 haftada MHK’yle görüştü. Keşke Fatih Terim’le de görüşselermiş. Her kaybettiği maç sonrasında hakemleri bahane eden Terim’e, 65 dakika 10 kişi oynayan bir takıma karşı neden bir taktik geliştiremediğini sorsalarmış.

Onların derdi adalet değil, ayrıcalık. Antalya maçından lehlerine yapılan hatalardan sonra “vardı yoktu geçelim bunları” deyip Cüneyt Çakır’a sahip çıkmadı mı Fatih Terim? Trabzonspor’un alenen hakkının yendiği maçtan sonra, Kulüpler Birliği’nin bildirisini tiye alarak "Hakemler de insandır, hata yapabilirler. Öyle bakmak lazım olaya” demedi mi? Hatalar lehlerine olunca bırakın susmayı, bizimle dalga geçenler, şimdi veryansın ediyor.

Ses verin!

Galatasaray yönetimi son 6 hafta kala hakemleri baskı altına almak için var gücüyle çalışıyor. Şampiyonluk hayal olsa da, ikinci olup Şampiyonlar Ligi’ne gitme yolunda Galatasaray’la arasında 3 puan fark olan Beşiktaş’ın yönetimi ne yapıyor? Galatasaray ve Başakşehir gibi MHK’yi ziyarete gitsinler demiyorum elbet. Gayri ahlaki bulduğum bir şeyi, rakipler yapıyor onlar da yapsın diye savunmam asla. Ama bir ses versinler yahu! Fazlasına gerek yok, Beşiktaş taraftarı kadar ses versinler yeter. Efendi Beşiktaş demek, AYRICALIK DEĞİL, ADALET İSTEMEK demek; dönen oyunlara, haksızlıklara sessiz kalmak değil!