Orman'dan hodri meydan! "İlk 7 sandığın galibine varım"

Orman'dan hodri meydan! "İlk 7 sandığın galibine varım"

Beşiktaş Kulübü’nde Divan Kurulu 2019 Yılı 1. Olağan Toplantısı, Vodafone Park’ta yapıldı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Divan Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

İşte Orman'ın yaptığı açıklamalar:

"O dönem 'Lisanslar alınamaz, lige çıkılamaz' süreçleri yaşandı"

"Mayıs ayındaki seçimden evvel son Divan toplantımız. Önümüzdeki ay 7. senemizi doldurmuş oluyoruz. Bugün kamuoyunda konuşulan konularla ilgili heyetinizi bilgilendirmek istiyorum. 2012 yılında ben ve arkadaşlarım Beşiktaş Kulübü'ne aday olduğumuz süreci hepiniz 25 seneyi dolduran Kongre Üyeleri olduğunuz için biliyorsunuz. 26 Mart'ta geldiğimizde UEFA Lisansları alınacaktı. 'Lisanslar alınamaz, lige çıkılamaz' süreçleri yaşandı. O gün geldiğinde Beşiktaş Kulübü'nün borç yapısından bahsetmek istiyorum. O günün denetleme kurulu bize 431 milyon TL ve 242 milyon USD olmak üzere kulübümüzü devrettiğini açıkladı."

"Alınan çekler bir borçtur"

"Ben 2005 senesinde yapmış olduğum Genel Kurul konuşmasından da söylemiştim. Alınan çekler bir borçtur. Günü geldiği zaman o paralar kullanıldığı için ileride daha büyüyerek hareket edecektir. Bir şirkette çalışıyorsunuz ve şirketten kredi aldınız. Gittiniz onunla ihtiyaçlarınızı karşıladınız. 1 ay sonra geldiğinde evinizin kirasını nasıl karşılayacaksınız? Tekrar borçlanacaksınız. 2012 senesinde gelir gelmez, o gün itibari ile Ernst&Young şirketini davet ettik ve bilanço sisteminin değişmesini istedik. 'Alınan avans, nakitleri borç hanesine yazalım' dedik."

"Şimdi demogoji yapılıyor"

"431 milyon TL iken alınan avans 62 milyon TL, peşin tahsil edilen gelirler 54 milyon, dava karşılıkları 34 milyondu. Ferrari'ye 8.5 milyon Euro ödedik. Ferrariye verilen para bizim döneme geldiğimizde açıklanan borçun içerisinde yoktu. Borcu arttırmadık. Şimdi demogoji yapılıyor. Bizim 431 milyon ile aldığımız içerisinde alınan avanslar, peşin tahsil edilen gelirler yoktu. Ernst&Young raporu ile 581 milyon ile borcu devir aldıığımızı kabul etti. Daha sonra aynı teknik ile devam ettik."

"Beşiktaş'ın her noktasına yatırım yaptık"

"Bütün rakiplerimizden özür diliyorum. Çünkü karşılaştırma yapmak durumundayım. Yapmadığım zaman anlatamıyorum. 2012'de geldiğimizde 326 milyon Dolar borç ile aldık. Rakiplerimiz bizim yarı borçlarımızdaydı. Fakat buna karşılık gelirleri bizim gelirlerimizden 2 misli daha fazlaydı. Bu süreçte onların ikisinin de stat yatırımları bitmişti. Biz de stat yoktu. Biz geldiğimiz günden bu yana Beşiktaş'ın her noktasına yatırım yaptık. Diğer rakiplerimizin altyapı tesislerinin hepsi yapılmıştı. Biz konteynerlerdeydik. Orman bakanlığının işini çözersek Ümraniye'ye akademi kuracağız. Geldiğimde sosyal tesislerimizin olmadığı söyleniyordu. Bizler hep bunu konuşuyorduk. Akatlar'ı yaptık. Medeni şekilde oralarda oturuyoruz. Pendik'i yaptık. Biz aldığımız da Pendik ne durumdaydı? Futbol antrenman tesislerine hiçbir yatırım yapılmamıştı. Bütün hepsine yatırımlar yaptık. Sadece amatör şubeleri çok yatırım yapmadık. Şevket ağabeyin adını verdiğimiz bir salon yaptık. Yeniden müze yaptık. Eski halini yöneticiyken ben yapmıştım. Mağaza sayımız 21 adetti. Bizim rakiplerimiz bunların hepsini yapmışken rakiplerimizin 100'lü rakamları vardı. Mağazalarda malzeme yoktu. Mal alınamıyordu. Ürün bulunamıyordu. Şu anda Beşiktaş'ın 102 tane Kartal Yuvası mağazası var. Biz 326 milyon Dolar borç ile aldığımızda bizim stadımız yoktu. Altyapı tesislerinin halini gördünüz. Rakiplerimizin vardı. Biz 3'lü bir yarışa başladık. Biz 326 milyon Dolar ile başladık. Rakiplerimiz yarı seviyede başladı ve yatırımlarını yapmışlardı."

"Ben kimseye 'malımızı satalım' demedim"

"Fulya AVM'yi yaptık ve 4 milyon Dolar'ın üzerinde bir yatırım yaptık. 469 milyon para harcamışız ve 75 milyon KDV ödemişiz. Bu yatırımları rakiplerle seviyemizi bir hale getirmek zorundaydık. Bu stadı yapmamız gerekiyordu. Bu süreç içerisinde 2 tane rakibimize bakacak olursak, 1 tanesi 2 tane mülk sattı. Öbür rakibimizin yeni başkanı geldi ve bir çalışma yaptı. 600 milyon Dolar'a gelen bir borçları olduğunu ifade ettiler. Rakiplerimiz bu yaşanan süreçte bizden daha fazla borca çıktılar. Ben kimseye 'malımızı satalım' demedim. Ben Beşiktaş'a malını satan başkan olarak gözükmek istemiyorum."

"UEFA'da 66. sıradaydık, 24. sıraya geldik"

"55 bin tane formadan 400 bin forma satışlarına geldik. Ben yeni bir Beşiktaş taraftarı yaratmadım. Hepiniz vardınız ve o süreçte çalışarak bir şeyler yaptık. UEFA sıralamasında marka değerine yatırım yaptık. UEFA'da 66. sıradaydık 24. sıraya geldik. Marka değerini ölçtürdük. 56 birimken 40 birime yükseldik. 2 sene UEFA'ya gidemedik. Unuttunuz. 1 sene sonra da tekrar gidemedik. Bir şeyi daha unuttuk. 3 sene stadyum geliri olmadan oynadık. Beşiktaş'ın her yerine yatırım yaptık. 3 sene deplasmana gittik. Deplasman maliyetleri ödedik. UEFA kupalarına gidemedik."

"Kimseden para dilenmedik"

"Kimseden para dilenmedik. Sponsorluk için Tevfik abiden rica etmiştim ve o da kırmadı. Bir tane kampanya yapmadım. 326 milyon Dolar'dan almış olduğumuz Beşiktaş, 402 milyon Dolar borca çıktı ve 180 milyon Dolar'ın üzerinde yatırım yaptım"

"Zannedersin takımı başkası kurdu, sponsorları başkası buldu"

"Sponsorluk gelirlerinden 525 milyon TL kendiliğinden gelmedi. Bizim dönemimizde yaratmış olduğumuz şeylerdir. Lisanslı ürünlerden 470 milyon ciro elde etmişiz. UEFA gelirleri 465 milyon TL olmuş. 7 senenin 2 senesinde gitmedik. Şampiyonlar Ligi'nden para geldi. Zannedersin takımı başkası kurdu, sponsorları başkası buldu. Şampiyonlar Ligi gelirlerini biz kullandık. 110 senelik tarihinde Beşiktaş'ın toplamından daha fazla oyuncu satışı elde ettik. Bu oyuncuları biz aldık ve sattık. Kimsenin oyuncusunu satmadım. 338 milyon maç hasılatı var. 3 sene yoktu. Aidat ve üye gelirleri de 25 milyon TL'dir."

"Devletimize, Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum"

"Futbol takımına 1 milyon 790 bin TL ödemişiz. Genel yönetim giderleri 592 milyon. Maaşlara bunun yüzde 10'u ödendi. Sadece basketbol ile alakalı 18 takım gidip geliyor. Elektrik parası, lisans paraları hepsi bunların içerisindedir. Amatör şube zararları 257 milyon zarar olmuş. Lisanslı ürün maliyeti 245 milyon TL. 3 milyon da para harcamız. 3 milyon 95 bin lira gelir elde ettik. Yatırımlara 465 milyon TL, finansman gelirlerine de 1 milyar 278 bin para harcamışız. Amatör şubelerin düşmanı değilim. Devletimize, Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Çok önemli bir kanun çıkardılar. Onlardan allah razı olsun. Amatör şubeleri kapatalım" dediğimde niyetim kapatmak değildi, bu kanunun çıkmasını sağlamaktı. Başarılı olduk. Para nereye gitti, nerede paralar? İşte burada!"

"Rakiplerimizde öyle konuşmalar yok"

"Çok enteresan bir şey var. Beşiktaş'ı aldığımız durum belli, getirdiğimiz noktalar belli. Rakiplerimiz mal satmış, borçları bizim yarımızdayken, statları, mağazacılıkları varken hiç orada öyle konuşmalar yok. Hiç duyuyor musunuz?"

"Bunu ilkokul çocuğuna söylesek güler"

"Beşiktaş'ta seçim var. Seçim Beşiktaş'ı aşağı çekmeyle yapılacak bir şey değil. Ben Demirören'in karşısındaki muhalif kişiyim. Her kongrede konuşmalar yaptım. Hayatımda bir taraftarla diyaloğum olmadı. Basını yönlendirmedim. Sosyal medyada hesaplar yapmadım. Beşiktaş'ın borcunu arttırmak kime ne yarar sağlayacak? Dolar arttığında kur farklarını da ödedik. Verdiği temlikler borçtur diyor. Onu da borca yazalım. Bunu ilkokul çocuğuna söylesek güler."

"Bizlerin namusu ile oynayarak bunları yapmak çok ayıp"

"Önümüzde seçim var. Çıkarsın ve 'biz bu borcu böyle indireceğiz' dersin. Nasıl yapacağınızı anlatırsınız. Biz yarışa çok geriden başladık. Bu süreç içerisinde hatalar da yaptık. 3. şampiyonluğa çok odaklanmıştık ve Şampiyonlar Ligi'nde de ikinci senesinde iyi giderken takımın maliyetini yükselttik ama hata yaptım. Bizlerin namusu ile oynanarak bunları yapmak çok ayıp. Şu anda konuşan insanlara bakıyorum. Hakikaten kalp kırmak istemiyorum. Benim kalbim yok mu? Aydoğan benim arkadaşım ya. Şimdi bir şey söylesem kalbini kıracağım. O benim kalbimi kırıyor."

-Veli Kavlak konusu-

"Beşiktaş, Veli Kavlak'a 22 milyon TL dava kaybetti deniyor. Adamın talebi 7.5'tur. Aynı ağabeyimiz Del Bosque'nin ceza maddesi var. Yönetim kurulu sırasında oturuyor, onlara laf etmiyordu. Aktif reklama 7 milyon Dolar para biz ödedik. Ferrari'ye 8.5 milyon Euro ödedik ve bunlar olurken ses etmiyordu. Sonra diyor ki 'Beni dava ediyorlar.' Burası halka açık şirket. Beşktaş hırsından Beşiktaş'a zarar verilir mi? O dönemde neden konuşulmuyordu? Ben konuşuyordum. Ben kimseye saygısızlık yapmadım. Konuşmalarımın hiç biri Hurser hocaya değildir. Çıktı ve aday oldu. 

"Şimdi 'Bırakıyorum' desem, 'Kaçtı' diyecekler"

Bir Divan üyesinin Başkan Fikret Orman'ın konuşmasının arasına girmesi üzerine Orman; "Ben aday olmazsam 10 tane aday çıkacakmış. Hani bu kulüp batmıştı? Bırakıyorum desem, kaçtı diyecekler. 2012'de siz benim karşımda adaydınız ve 152 oy aldınız. Benim karşıma ciddi aday çıkarın."

"Önce Beşiktaş'ın malına çökmeyi bırak da ondan sonra bir şey yap"

"Şimdi bir tane konfederasyon kurulmuş. Büyük Beşiktaş. Beşiktaş'ın fulyadaki benzincisi. Benim benzinci ile ne şahsi problemim olabilir. Ben Beşiktaş'ın malına sahip çıkmak istiyorum. 5 seneliğine 13 milyon Dolar para aldınız. Bu kiranın az olduğunu ve arttırmamız gerektiğini söyledim. Beni Bugün gazetesine 'başkan aşık' diye haber yaptırdılar. İnternet sayfaları kurdular. Beşiktaş'ta konfederasyon kurmak sana mı kaldı? Önce Beşiktaş'ın malına çökmeyi bırak da ondan sonra bir şey yap"

"Benim namusum size emanet"

"Önümüzde seçim var. Herkesin tek amacı bu markayı olabildiğince yukarı çıkarmak olmalı. Bundan hepimiz sorumluyuz. Benim bir yılgınlığım yok. Öyle bir tip olsam 2012'de deli miyim bu işin içerisine gireyim? Kırgınlığım var. Bunları hep beraber yaşıyoruz. Benim namusum size emanet. Ben sizin namınıza bu işi yapıyorum. Hepinizin namına bu işi yapıyorum."

"Beşiktaş'ın seçimlerinde Süleyman ağabeyi kullanmayın"

"Ben taraftarın içinden geldim. 35 Senelik kongre üyesiyim. Ne kadar Seba'nın altını kaydırmaya çalışan varsa Süleyman Seba diye ortaya çıkıyor. Süleyman ağabey büyük adamdı. Allah rahmet eylesin. Beşiktaş'ın seçimlerinde Süleyman ağabeyi kullanmayın. Taraftarlarımız ile aramız iyidir. Yüzde 92'si memnun."

"Benim taraftarla problemim olmadı"

"Beşiktaş'ın taraftarla alakalı çizgisini çok net çizdik. Benim taraftarla problemim olmadı. Yıldırım Demirören Beşiktaş'a biletler dağıttı. Bu Demirören dağıttı da alanları hiç konuşmadık. Hiç toplu bilet verdiğimi duydunuz mu? Kimsede benden talep etmedi."

"İlk 7 sandığın galibine varım"

"Önümüzde seçim var. Mali yapı şöyle düzelecek demek bana yakışmaz. O genel kurulun önünde anlatılması gereken bir şey. Seçimi Mayıs'ın başlarında yapmak istiyorum. Ramazan ayı geldi. Mayısın başında yapacağız. Beşiktaş adaylığı şov yapma yeri değildir. Takdir genel kurulundur. İlk 7 sandığın galibine varım. Onu kriter yapıyorum. Diğerlerine saygısızlık yapmak için bu lafı demiyorum. Bize blog oylar deniyor ya, eskisi gibi yapalım. İlk 5 sandığın yüzde 15-20'sini alın da göreyim. Beşiktaş şeffaf bir kulüptür. Hepinize teşekkür ediyorum"

 "Transfer yapmazsak beni yerler"

“Kagawa’yı aldık, camia havaya girdi. Almasaydık, nasıl olacak? Bu bir eğlence oyuncu. Futbol tarafı bu. Transfer yapmazsak beni yerler. Yemin ediyorum beni öldürürler."

“Beşiktaş TV'nin kurulması yanlış bir olaydı”

"Siz beni Beşiktaş'a daha önce başka bir TV kurduğum için başkan seçmediniz. Benim geçmişimde televizyon, medya falan da yer almıyor. 2004’te söylediğim gibi Beşiktaş TV'nin kurulması yanlış bir olaydı. Kar eden kulüp televizyonu yok. TV'yi ben nasıl kar ettireyim? Gel, sen ettir."

"Gereksiz adamlarla da çalıştım"

"Benimle beraberken problemleri olan insanlar, şimdi birlikte geziyorlar. Kimseyi küstürmeyin. Camiayı kucaklama işini çok iyi yapıyorum. Özür dilediğim insanlar da var. Kimseyle bir küskünlük yaratma derdinde değilim. Çok kıymetli arkadaşlarla çalıştım fakat aynı zamanda gereksiz adamlarla da çalıştım."

“Beşiktaş’ın bir tane iskemlesini satamazsınız”

“Şimdi 'Beşiktaş'ı satacaksınız' diyorlar. Nasıl satacağız biz Beşiktaş'ı? Bir tane iskemlesini satamazsınız. Güzel sözleri seviyor insanlar. 'Türkiye Türklerindir! Beşiktaş'ın sahibi taraftarıdır!' Bunun tersini kim söylüyor ki?" Beşiktaş’ı kim satıyor? Kimsenin böyle bir niyeti de gücü de yok”

"TFF Başkanı olma amacım yok"

"Eski başkanlarımızdan Yıldırım Demirören'in TFF başkanı olması benim hoşuma giden bir şeydir. Ama benim öyle bir amacım yok. Beşiktaş başkanlığı çocukluk hayalimdi. Allah'a şükür nasip oldu."

"Sizlerin kalbini kırdığımı düşünüyorsunuz ama..."

"Ben bir gün olsun takdir bekledim. İlk günden beri işin negatif taraflarına bakıldı. Ben bunları hak edecek bir şey yapmadım. Sizlerin kalbini kırdığımı düşünüyorsunuz ama benim kalbimi ne kadar kırdığınızın farkında değilsiniz."

"Sosyal medya iğrenç bir çukur"

"Arkadaşlar şu sosyal medyayı takip etmeyin. Orası iğrenç bir çukur. Orada insanları bir yere çekmeye çalışıyorlar. Sinir sisteminiz bozulur. Ben hayatımda sosyal medyaya bakmıyorum"

"Kimin gönlünü kırdıysam affetsin"

“Centilmence bir yarış olsun, her şey Beşiktaş için olsun. Biz bir aileyiz. Yüz yüze bakacağız. Ağızdan çıkanlara dikkat etmek lazım. Kimin gönlünü kırdıysam affetsin. Allah’a emanet oldun”

Haber Kaynağı: HABER1903Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 205 yorum yapılmıştır.

YORUM YAZ “Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır."

 

Karakter sınırı: 0 / 200

Gönder