Dilmen, Beşiktaş'ı değerlendirdi! "Beşiktaş kadrosuyla ligin bir gömlek üstündeydi"

Dilmen, Beşiktaş'ı değerlendirdi! "Beşiktaş kadrosuyla ligin bir gömlek üstündeydi"

Rıdvan Dilmen, Beşiktaş'ın 2017-18 sezonunu Sabah'a değerlendirdi.

Usta yorumcu Beşiktaş'ın kadro kalitesine vurgu yaptı ve, "Galatasaray, Fenerbahçe ve Başakşehir'e saygısızlık yapmak istemiyorum ama… Kadro olarak bakıldığında bence şampiyonluk yarışını Beşiktaş verdi. Bunun 3 detayı var... Birincisi, biraz doyum oldu. İkincisi bu yıl sadece iki yeni transferden verim alabildiler. Üçüncüsü ise gruptan çıktıkları andan, Bayern Münih maçına kadar olan zaman dilimiydi." ifadelerini kullandı.

Şampiyonlar Ligi'nde gruptan namağlup çıkan bir Beşiktaş izledik. Lige de iyi başladılar ama sonuç dördüncülük oldu. Yıldızlar topluluğu, son iki sezonun şampiyonu Beşiktaş'ta yanlış olan neydi?

Beşiktaş 1903 yılında kurulmuş, şampiyonluk adedi olarak önemli rakiplerinin gerisinde kalmış ama hiçbir zaman büyüklüğünü ve değerini kaybetmemiştir. Futbol takımı Metin-Ali-Feyyazlar dönemi, İlhan Mansız, Lucescu dönemi hatta çok daha önce Yusuf ağabeyler Sanlı ağabeyler döneminde de hep büyüktü.

Bence tarihinin en parlak dönemlerini son 3 yılda geçiriyor… Beşiktaş'ın mali durumlarını bilemem ama tarihinin en çok kazanç elde ettiği dönemi olduğunu söyleyebilirim. Transfer politikalarındaki doğru kararlar, teknik direktör tercihinin doğruluğu son 3 senedeki başarıda etkili. Aslında çok yetenekli ama bir o kadar da zor bir kadro… Bu kadroyu yönetmek de farklıdır. Teknik direktörlük sadece 4-4-2, 3-5-2'yi belirlemek, takıma kondisyon yüklemek değildir. Teknik direktörlük böyle yıldızlar topluluğunu yönetmektir. Doğru yöneten kişi de var başlarında. Bunun karşılığını da aldılar. Bu yıl son bölüme kadar yine yarışın içindeydiler. Hem bir yıl önce Lyon maçı penaltılarına kadar hem de bu sezon Şampiyonlar Ligi'ndeki tarihi başarı önemli. Beşiktaş'ın şampiyon olup olmaması konusunda ne teknik direktör ne başkan ne de oyuncularını başarısız gösteremeyiz. Bu kredisi var. Güzel bir stat, çok iyi bir taraftar, başarılı bir hoca ve oyuncu grubuyla 3 yıla damga vurdular. Kadro olarak bakıldığında bence şampiyonluk yarışını Beşiktaş verdi. Galatasaray, Fenerbahçe ve Başakşehir'e saygısızlık yapmak istemiyorum ama Beşiktaş bu ligin mevcut kadrosuyla bir gömlek üstünde olan takımdı. Tüm iyi niyetine rağmen takımın bu sene şampiyon olamamasında iki önemli detay var. Hatta üç… Birincisi; biraz doyum oldu. Bu büyük kulüplerde normaldir. Barcelona ve Real Madrid'de de öyledir. İkincisi; hep 3'lük atıyorlardı; Demba Ba, Aboubakar, Cenk, Mario Gomez, Atiba aldıkları her oyuncudan yüksek randıman elde etmişlerdi. Geçen yıl 5'te 5 yaparlarken bu sezon sadece iki oyuncudan verim aldılar. Bunlardan biri Medel ki ilk yarıyı boş geçti, biraz da Pepe. Lens de Vida da hatta Negredo da daha önceki yıllardaki gibi verim alamadılar. Üçüncüsü ise gruptan çıktıkları Bayern Münih maçına kadar olan zaman dilimi. O dilim uzundu. Konsantrasyon bölündü ve o bölümde de B.Münih maçıyla yaşadıkları için ligi ihmal ettiler. Bayern'e elendikten sonra ellerinde hiçbir şey kalmamıştı. Ama genel anlamda tabii şu anda yarışan 4 takım içinde en çok kadro değişimine Beşiktaş uğrayacak öyle çalışmalar görebiliyoruz. Tosic'le başladı… Daha gidenler de olacak belki ama 3-4 oyuncu alınabilir. Şenol Güneş'le devam edilecek olması büyük avantaj.

Haber Kaynağı: SabahKüfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 28 yorum yapılmıştır.

YORUM YAZ “Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır."

 

Karakter sınırı: 0 / 200

Gönder