İlhan Durusoy Hakem tayini, hakem ve teknik yönetim Beşiktaş'ın şampiyonluğunu önledi!

İlhan Durusoy

Hakem Bülent Yıldırım 28.08.2012’de Burak’ın düşmesine ceza sahası dışında penaltı vermiş ve son dakikada Galatasaray'ın 3-3 beraberliğini sağlamıştı.

Beşiktaş taraftarlarını Burak’a gösterdiği tepki bu yüzdendi, aslında Bülent Yıldırım Galatasaray'ı korumuştu, esas tepki hakeme olmalıydı. Bu yıl Fenerbahçe maçında Sadık’ın attığı goldeki faulü VAR’ın görüntülerini inceleyerek es geçmişti, Bülent Yıldırım. Beşiktaş’ın bariz penaltısını önce vermemiş, VAR’la düzeltmiş, ancak sarı kartı vermemişti, verse Fenerbahçe 10 kişi kalacaktı. Beşiktaş-Rize maçında Rize’nin attığı goldeki faulü VAR görüntülerine baktığı halde es geçmişti. Yorumcular ‘ağır eyyam yapan’ hakemi yanlış olduğunda hemfikirken MHK tüm bunları gözardı etmiş ve bu kritik maça tayin etti ve şampiyonluğu etkilemesini sağladı.

Bu maçın başında Beşiktaş’lı oyuncuları ilgisiz sarı kartlarla oyundan düşürdü. Mariano’ya daha ağır faulerde 70, 74, 76 ve 82 inci dakikalarda arka arkaya yaptığı hareketlere ‘ağır eyyam’la seyirci kaldı. Beşiktaş’lı oyuncular direkt topa müdahale etseler de kendini atan her Galatasaray’lı lehine faul verdi. Beşiktaş aleyhine bir penaltı iki gol verdi. Üçü de VAR ‘la iptal edildi. Galatasaray’ın ilk golü öncesi taç pozisyonunu yine es geçti. Beşiktaş’lı futbolcular iki tane taca takılıp oyundan düştüler ve iki gol yediler.

Beşiktaş teknik yönetimi

Yanlış bir kadro ile ve yanlış bir strateji ile çıktı. 5 maçtır kazanan takımı niye değiştirdi, niye korktu? Futbol iyi oyuncularla oynanır. Elinde Kagawa, Quaresma, ve Oğuzhan varken Lens oynar mı. Lens’i bu kayırmanın nedeni nedir? En büyük gücün çok gol atmak iken Necip gol atması için mi bu takıma girdi? Lens her zaman ilk 11’de yer buldu. 29.11.2018 Sarsburg maçının dışında bir pozitif hareketi var mı? Topu ezmek, yanlış pas vermek, gereksiz faul yapmak ve gol pozisyonlarını harcamak dışında ne yaptı? Bu sezon teknik hatalarla büyük puan farkı ile geri düşen takımı bu noktaya getirmişken, yine teknik hatalarla geri bırakmak acı geliyor.

Sonuç

MHK’nin yanlış hakem tayini, teknik heyetin yanlış takımı ve yanlış oyun planı, hakemin taraflı yönetimine ilaveten oyuncuların taç kararlarına takılıp oyundan düşmeleri yenilgiye ve bir sezonun alın terine yazık oldu.