İlhan Durusoy MHK istifa etmeli!

İlhan Durusoy

MHK ilk maçta BJK’ın yenilmesi için çok gayret sarf edip başaramayan Cüneyt Çakır’ı da VAR’a tayin ediyor. BJK lehine penaltıyı vermemiş, BJK aleyhine penaltı vermiş ve her ikisi de VAR’da düzeltilmişti, yani BJK’ı kararlarıyla mağlup etmişti.

İstifa eden MHK GS’ın baskılarıyla 2 hakeme VAR protokolüne uymuyorlar diye ceza vermişti. Sanki ilk defa bu olay oluyordu. Şimdi yeni MHK ‘Ben her hakemi her maça veririm’ gibi sözde adalet sağlama havasıyla adaleti bozuyor. Hukukta reddi hakim prensibi vardır, adil karar verme güveni biraz zedelenince taraflar ve hakim değişir. Hakemler de sahada adaleti sağlıyor, maç bitince temyizi de olmamak üzere. Bu anlayışla sahada adaletsizlik hakim olacak. GS başkanı ve Teknik Direktörü baskılarının sonucu aldılar. Başkan şimdi; ‘Biz ayrıcalık istememiştik’ diyor.

Maçı tekrar sakin izleyince Bülent Yıldırım’ın sistematik girdiği görülüyor. Önce BJK’lı futbolcular abartılı sarı kartlar veriyor ve defansı oyundan düşürüyor. GS’lıların kartlık hareketlerini bazen görmüyor, bazen lütfen faul veriyor. Maçın ikinci yarısında daha ağır hareketleri görmüyor. GS lehine bir gol ve bir penaltı veriyor ve VAR’da düzeliyor. 2 kırmızı kartlık hareketi görmüyor; Luyidama’nın Atiba’ya dirseği ve Donk’un Burak’a müdahalesi. Ayrıca Mariano’nun 3 sarı kartlık hareketini de es geçiyor. VAR’a-yan hakemlerinin bayrağına rağmen- bariz ofsayt ve penaltı da gidiyor. VAR da sesini çıkarmıyor. VAR ilk golü incelerken topun Caner’e değmediğini ve BJK oyuncuların taç atma hazırlıkları ile ileri de olduğunu görmüyor mu? Hakem GS’lı tacı atmadan önce karar vermiyor, yan hakem de işaret etmiyor.

Soruşturma açılsın

Bütün bunlar tesadüf mü? Sanki hepsini bir arada olma olasılığı çok düşük. Şike sadece oyuncularla olmuyor, hakemlerle de olur. Bu konu soruşturulmalı ki, kamu vicdanı rahatlasın.