Bülent Bilirgen Senaryo

Bülent Bilirgen

Çok da şaşırdığımız bir futbol iklimini yaşamıyoruz. Bu ülkede futbol spor değil artık. Bahis, siyaset,ekonomi vb. unsurlar futbolun spor ruhunu bitirmiş durumda. Geçen sene Rize’de ayyuka çıkan bu durum tüm hızı ile devam ediyor. VAR uygulaması artık hakemlerin keyfine göre esnetildi. VAR’a gitmediği zaman hakemin kararı yanlış da olsa oyna devam deniyor. Kılıfını da buldular, neymiş PL’de bu kadar çok VAR’a başvurulmuyormuş. Yahu birader adamın hakemi hakem bizimki gibi emir eri değil ki. Hakemlerin sosyo kültürel durumu futbolcunun çok üstünde bizdeki gibi hakemlerin kazancı artınca futbolcu onu ezemez gibi sığ düşünmüyor adamlar.

Neyse sadece saha içi değil sorun. Saha dışı daha film. Federasyon başkanların atanma pardon seçilme biçimlerine bakın. Kimler bu işi yapıyor ve futboldan ne kadar anlıyorlar? Ya kulüp başkanları? Senaryonun uygulayıcı birer aktörleri değil mi? Başka takımları bir kenara koyarsak Beşiktaş başkanı ne yapıyor Allah aşkına 3 senedir? Kendisine bir görev tebliğ edildi o da kulüper birliği başkanlığı yapıyor gibi bir görüntü yok mu? Beşiktaş ve hakları ile ilgili herhangi bir aksiyonu var mı? Bence olamaz. Çünkü senaryoda böyle bir replik yok. Şimdi çıkarılan söylentilere göre yerini bir önceki başkana devredecekmiş. Oh ne ala. Ben artık bu ülkede hiçbir futbol kurumunun (kulüpler dahil) bağımsız olduğuna ve bir senaryonun parçası olmadığına inanmıyorum.

Geçelim işin biraz daha emek tarafına. Vida’nın kırmızı kartı bana çok masum gelmedi daha fazla bir şey yazamam. Ama bakıyorum kendi çevremde sosyal medyada hemen futbol ulemaları çok bilenler çıkmış hocayı yerlere vuruyorlar. Haklarıdır. Düşündüklerini tabi ki söyleyecekler. Burada Şenol hocayı fazlaca eleştiren biri olarak daha bana şampiyonluk kazandırmamış Avcı hocayı ben de eleştireceğim belki yerden yere vuracağım ama benim kafam bu kadar çabuk çalışmıyor. Sıradan bir Belediye takımını (her şey para değil kulüp tarihi de önemli) iki senedir kafaya oynatan ve oynattığını herkese kabul ettiren hocayı ben 4 haftada yerin dibine sokacak kadar bilmiyorum bu futbolu. Evet eleştirirm neden Umut’u değil de sol beki attın sahaya Rize maçında diye de, neden 10 kişi kalıp ve topu kırsalar da tek silahları pır pır zenciler olup denge bozan Antep’e maç kaybettin diye yerin dibine sokamam. Bu gibi durumlarda yönetim çıkar ve hocaya desteğini atar.

Oyun sistemimiz değişecek ve biz bu yeni sisteme sonuna kadar inanıyoruz bunu da Avcı hoca değiştirecek der herkesin ağzı kapanır. 4 haftada sistem mistem değişmez. Orta kafadan, ahbap çavuş işinden takım olgusuna dönmen daha vakit alır. Hala ben sahadaki skora bakarım diyeniniz var ise biraz sabır göstersin demekten başka yol yok. Tabi bu arkadaşların bir sihirli değnek formülü var ise başka. Ha bu işi bu hoca yapar yapamaz göreceğiz. Eldeki malzeme belli uğraşacaklar didinecekler oldu oldu olmadı malum son. Ama bu daha bu saatte gereksiz, teknik altyapısız , işkembe-i kübradan yapılan eleştiri kişiler üstünde baskı kurmaktan öteye gitmez bu da taraftarlıktan ayrı bir durumdur bana göre..


Sondan bir önce.. Teknik olarak değerlendirilecek bir durum olmasa da kişisel performans olarak bir iki laf edilebilir Antep maçı ile ilgili. Öncelikle gayet sorumsuzca atılan Mısırlı çok iyi oyuncu. İşimize çok yarar. Sağ açık da uyum sağladıkça katkı verecek bir tip. Hatta Adem’in bu vurdumduymazlığı devam ederse forvet arkası da denenebilir. Ben haftalardır GG’ün oyunumuza yaptığı bir katkı olmadığını düşünüyorum. Ama asıl lafım Dorukhan’a. Bu genç arkadaşımızın en büyük özelliği temposu ve ceza alanı içine yaptığı koşular. Takım 10 kişi kalmış ve o anda kadronun teknik olarak en alta ama tempo olarak en yukarda oyuncususun. Ciğerin patlayana kadar koşacaksın takımın 11 kişiye eşdeğer hale gelmesinde başrol uynayacaksın. Sen ne yaptın? Çıkana kadar jogging .. Hoca baktı olmuyor arkaya attı ikinci yarı onda da ortayı yaptırdın ikinci golde sonra da kement geldi zaten. İnşallah bir yorgunluk bir maçlık formsuzluktur bu. Yoksa o kulubeden zor çıkarsın.

Son olarak yaşanan skandala değinmeden bitirmeyelim. Kayode denen oyuncu hakeme küfür ediyor ve kırmızı kart görüyor hazırlık maçında. Söylenti o ya Antep yönetimi federasyon ile bağlantı kurarak en az 3 maçlık cezayı 1 maça indiriyor ve bizim maça çıkartıyor. Adam da bizim ipi çekiyor. Bizim yetkililer bu işin öncesinde yada şimdi ne yapıyor? Vallahi de billahi de uzun yazı yazdım. Hepinizden özür dilerim sadece ilk paragraf yetermiş..