İlhan Durusoy Futbol Kurulları kötü sinyal veriyor

İlhan Durusoy

MHK inanılmaz hatalı hakem tayinleriyle birçok maçın daha baştan adil bir şekilde yönetilmesini önlüyor. Çok çarpıcı örnekler; Fenerbahçe-Beşiktaş maçına Ali Palayık’ın verilmesinin arkasında ne vardı ve Bursa-Beşiktaş maçına tayin edilen deneyimsiz Halil Mutlu Meler’den ne beklediğini anlamak mümkün olmadığı gibi. Çeşitli maçlarda hakem kararlarında standardizasyonun hiç olmaması, birini verdiğini diğerinin vermemesi artık normal olaylardan oldu.

Gençlerbirliği- Beşiktaş maçı hakemi deneyimden kaşarlanmış Özgür Yankaya hakemliğin ülkemizde bitme noktasına geldiğini gösteriyor. Rakip teknik direktörün her türlü itiraz ve el kol hareketlerine göz yumuyor. Bu hareketlerin çok hafinde Şenol Güneş’in tribüne gönderildiğini biliyoruz. MHK hakemlerin standardını yükseltecekse, bu maçtan sonra hakeme maçı beraber seyredip kararlarını açıklatmalı. Tolgay’a gösterdiği bir kart var, bir de rakibine göstermediği daha kötü bir hareket var. Hani karar standardizasyonu deyince farklı hakemlerin farklı maçlardaki karalarını kastediyoruz. Bir hakemin aynı maçta ki uymayan karaları ise skandal, altında bir şey aranacak boyutta bir olay. Aşırı sert oynayan rakibe 0 kart, Beşiktaş ye 3 sarı (biri kırmızı), ikinci sarıyı dünyada verecek bir hakem daha bulunsa söyleyecek bir şey bulamıyorum. MHK ‘ye sorsan hakemi koruyan cevap alırsın, öyle güven sağladıklarını sanırlar. Halbuki hatayı kabullenmek güveni oluşturur. Tabii bu konular önem veren bir teşkilat varsa.

PFDK nin durumu ise MHK’den farklı değil. Onların işi adalet dağıtmak. Olaylara göre değil de adamına göre karar verdikleri ve futbol kamuoyunda bir güvensizlik yarattıkları şüphesiz. Devamlı dokunmazlığı olan oyuncuların adları spor medyasında dolaşıyor. Kimse çıkıp da kamu oyunda güveni kazanmak için açıklama yapmıyor. Caner’e ve Emre’ye verilen ceza örneklemesi var, bu kadar fark varsa demek ki bir gerekçesi olmalı. Açıklama yapmayınca keyfi kararlar, ne açıklayabilirler diye düşünenler çoğunlukta oluyor.

Sonuç

Futbolda kurullardan kötü kokular geliyor. Yetkiler bu kokuyu almıyorsa, gerekeni yapsın, bu işleri daha iyi ve adil yapacaklara bıraksın.