İlhan Durusoy Eyyamcı Cüneyt Çakır Hakim Rüzgara Yelken Açtı

İlhan Durusoy

MHK Başkanı BJK’lı olmasıyla BJK’ye verebileceği en büyük zararların verilmesine sese çıkarmayarak veya baş rolü oynayarak tarafsız olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Malatya maçına tayin edilen Yaşar Kemal Uğurlu’nun BJK’a en çok puan kaybettiren hakem olması tesadüf müdür, bunun üstüne VAR’a çok deneyimsiz bir hakem özel seçilmemiş midir? Arkasından eyyamcı Cüneyt Çakır’ın yanına VAR’a BJK’ın FB kupa maçlarının kahramanı Mete Kalkavan damı tesadüf. Her iki maçta toplam BJK’ın VAR tarafından incelenmemiş 6 penaltı pozisyonu var. VAR penaltıda istediği pozisyonda hakemi ikaz etmiyor, istemediğinde etmiyor mu? Ülkemizde VAR’ı da kendimize uydurduk. VAR sistemini oyuncuların itirazına bağlı ve hakin keyfine bağlı bir sistem haline getirdik.

FB-BJK maçında eyyamla en büyük hakem haline getirilen ve BJK’nin devamlı hakkınını yiyen Cüneyt Çakır yine baş aktördü. MHK ve TFF’ye sempatik görünmüştür.

Pozisyonlar şöyle:

Dk 6 Vida’yı yaka paça indiriyorlar penaltı, vermiyor, VAR da ikaz ermiyor. Dk 7 Caner’e faulü veriyor. Dk 17 Serdar’ın Lens’e sarı kartlı hareketinde Serdar lehine faul veriyor. Dk 20 VAR görüntüsünde hakemden başka kimse topun ele temasını görmüyor. FB lehine penaltı. Penaltıda FB oyuncular ceza sahasını ihlal ediyor. Dk 20 Lens’i düşürüyorlar, aleyhe faul. Dk 33 Diaby’i üç kişi sıkıştırıp topu faullü alıyor. Arkasından FB golü geliyor. Dk 34 Atiba’yı indiriyorlar, aleyhe faul. Dk 35 Lens’e omuza omura pozisyonda faul veriyor, BJK lehine daha bariz pozisyonda penaltı vermedi. Dk 39 Kruse’nin Vida’ya hareketine sarı vermiyor. Dk 40 Çift vuruşta mesafeyi açmıyor, çizgi çizmiyor. Öne çıkmada tekrarlamıyor. 45+1 Serdar Burak ayağa kalkıp topu oyuna sokacak bir hamleyle Burak’ı indiriyor. Sarı kart vermiyor. ( 2.ci olacak ve kırmızıya dönecekti) 46 Yine Serdar Burak’ın suratına vuruyor. 3. Sarı olacaktı. Dk 47 Vida FB ceza sahası içinde çekilip düşürülüyor. Penaltı ne hakem ne VAR’dan ses yok. Dk 52 Lens’e yapmadığı faulü veriyor. Dk 56 Gustavo’nun Ljaij’e hareketi penaltı. Dk 72 NKoudou ‘dan faull alınan top FB’ye gol pozisyonu oluyor. Dk 3 Topu dokunan Elneny’e Faul veriyor. Dk sonra Ellneny’nin ilk hareketinde sarı veriyor. Dk 79 Serdar’a SK veriyor.(3. ncü olacaktı) dk 81 Fb gol pozisyonunda kendini yere atıyor, faulle fB’yi kurtarıyor. Dk 86 N kodou’nun iki kere formasından çr-ekiliyor, faul bile vermiyor.

Sonuç

MHK ve Hakemler Cüneyt Çakır ve VAR Mete Kalkavan maçı birlikte tekrar seyretsinler. Vicdanları varsa, çıkar hata etmişiz derler. Bu kadar hatanın iyi niyetli hata olduğunu kime inandıracaklar. MHK Başkanı tartışılır, BJK lehine verilen bir karardan sonra hakemi itham edip maç vermeyeceğini söylemişti. Şimdi ne yapacak. Hakemlerin biri rakip yüzüne dokunsan sarı veriyor, öteki morartsan ses çıkarmıyor. Bu kadar çifte standart olur mu?