İlhan Durusoy Beşiktaş'ın önü kesildi!

İlhan Durusoy

BJK’nin kötü oynadığı maçlarda bile 3 puan alması herkesi korkuttu. MHK BJK’li Başkanı da adaleti sağlamak yerine BJK’nin önünü kesmesi olasılığı yüksek hakemler verdi. TFF, FB ve MHK Başkanlarının toplantısı da konunun boyutunu değiştirdi.

Bu yargılara istatiski değerlerle vardım:

1.Malatya maçı hakemi Yaşar Kemal Uğurlu BJK maçlarında çok aleyhe hatalar yapan ve yönettiği maçlarda en çok puan kaybettiren bir hakem VAR ise hiç adı sanı duyulmamış deneyişiz bir hakem, VAR protokolünü uygulayabilecek deneyimi bulunmuyor.

2.FB maçına tayin edilen Cüneyt Çakır eyyamcılığı ile tanınmış. BJK maçlarında hatalarıyla tarihe geçmiş bir hakem. Yönetici olduğum sırada (1)21.12.2008 GS-BJK maçında Delgado’yu atmış, Rüştü’nün elindeki topa faullü gol vermemiş ve GS lehine olmayan penaltı vermiş ve BJK’nin 4-2 yenilmesini sağladıktan sonra arkadaşlar sahaya inip hakaret etmişler ve eyyamcılığı ile rapor etmemişti. Eyyam devamında (2 ve 3) 2016 ve 2017’ şampiyonluklarında takıma en çok puan kaybettiren hakem, (3 ve4) 2015-6 ve 2016-7 sezonlarında Başakşehir maçlarında çok puan kaybettirmişti. 30.4.2017 Başakşehir-BJK 2. gol ofsayt, Atiba’nın kasten sakatlanmasına seyirci, 3 rakibi atması gerekiyordu. (5) 20.02.2011 BJK 2 FB 4 Lugana’nın faulü yerine Ferrari’ye kırmızı kart vermişti. (6) 20.11.2011 BJK’nin 2 penaltı (Necip ve Ernst’e) vermemiş ve Almeida’nın golünü saymamıştı. (7) 1.12.2013 FB 3- BJK 3 Meirles’i atma zorunda kalınca rakip Caner’in Necip’i çekmesinde Necip’e kırmızı verirken Emenike’nin Sivok’a attığı kafa ve Alves’in en az 3 sarı kattlık hareketlerini kırmızıya çevirmemişti.

3. FB maçına bu kadar sabıkası olan bir hakemi verirken VAR olarak Mete Kalkavan’ı veriyorlar. VAR protokolü çok açık VAR’ın kimsenin itirazı olmadan gol, ofsayt, penaltı ve yanlış oyuncuya ceza konularında tavsiyede bulunması gerekiyor. Bunlar sadece FB’nin itirazı incelediler ve kimsenin görmediği eli gördüler. Üç oyuncunun sıkıştırığp faulle aldığı pozisyonu görmediler.

VAR protokolü gayet açık:

Bunu uygulatamayan MHK bu işi bırakmalı:

VAR PROTOKLÜ

İlkeler

1.Sadece “açık ve bariz hata” veya “gözden kaçan önemli olay” olduğunda

2. Gol / gol değil b. Penaltı / penaltı değil c. Direkt Kırmızı Kart (2.sarı kart/ihtar hariç) d. Yanlış Oyuncuya Kart Verilmesi (Hakem, ihlali yapan takımın oyuncusunu kırmızı veya sarı kart gösterdiğinde)

3. Sadece hakem “inceleme” başlatabilir; Video Yardımcı Hakem (ve diğer maç görevlileri)ancak hakeme bir “inceleme” tavsiyesinde bulunabilir.

4. Video Yardımcı Hakem pozisyonu/kararı otomatik olarak “kontrol edeceği” için, teknik direktörlerin veya oyuncuların bir “inceleme” talep etmesine gerek yoktur.

Sonuç

Yetkililer VAR protokolünün ilkelerinin uygulandığını söyleyebilir mi? Tersine istenilen takıma kıyak yapılmasını sağlıyor görünüyor.