Melike Ulus Beşiktaş’ı üzmeyelim

Melike Ulus

Maçın 5-0 kazanılmış olması, neredeyse tek kale maç yapılmış olması değildi benim özlediğim. Benim özlediğim, 90+3’de 5-0 öndeyken, hala golü arayan, golü kovalayan Beşiktaş’tı. Ve o özlenen Beşiktaş, dün akşam tekrar sahalara döndü. Rakibin zayıf ve düşme hattında olmasından dolayı Beşiktaş fark attı diyenler oldu, daha da olacak. Ancak ben tam aksini düşünüyorum. Beşiktaş, rakibini hafife almadan, nasıl olsa kazanırım laubaliliğinden uzak, hırsla ve istekle oynadı ! Gol atma yarışına girildi. Defanstan gelen adam da gol attı, sonradan oyuna dahil olan adam da. Hem de 2 tane! Frikiğin ustası neredeyse 10 yıl jenerikleri süsleyecek bir frikiğe daha imzasını attı.Takımdaki değişiklikler de yerli yerinde ve zamanında olunca hocamız da bu ciddiyete eşlik etti. Velhasıl kelam Beşiktaş bir kez daha gücünün ve yapabileceklerinin farkına vardı.

Ancak eleştirmeyi görev edinmiş Beşiktaşlı (! ) bir kitleye göre ise; malzeme yine her zamanki gibi oldukça çoktu. Misal; Negredo’nun ilk 11’de başlaması ! Değil 90 dakika 1 dakika bile takımda olmasını istemeyip, kütüğüne kadar sayıp saydırılan Quaresma’nın sahada adım atıyor olması ! Medel’in Vida’yı kesmesi! Kornerlerin arka direk yerine ön direğe atılması ! Sağ ayak yerine sol ayakla vurulması ! Taç atışının onun değil şunun yapması ! Vs vs...

Bu taraftar grubuna eşlik eden bir de bazı sözde Beşiktaşlı futbol muhabirleri var. Onların yaptıkları ise; daha fazla etkileşim adına almak adına, hocaya, futbolcuya soramayacağı, söyleyemeceği şeyleri korkusuzca (!) sosyal medyada çarşaf çarşaf yazmaları ! Hangi futbolcuya daha çok yükleniliyorsa hedef tahtasına oturtmaları ! Sorana ise ben Beşiktaş’ı düşünüyorum diyerek bir de teşekkür beklemeleri !

Bir de tribün kısmı var tabi. Takım tıkır tıkır maç yaparken üstelik 4-0 öndeyken, küfürlü tezahürat yaparak kulübe nasıl ceza getirsem derdine düşmeleri ! Her ne kadar azınlık bir grup olsalar da, istediklerine neredeyse her maçta bir şekilde ulaşmaları ve verdikleri bilet parası, ödenen cezaların yanına bile varamazken onlar hala Beşiktaş’ı düşündüklerini savunmaları !

Bakın arkadaşlar, burası Beşiktaş ! Biz demiyor muyduk, “kazanınca sevgimiz kaybedince sadakatimiz artar” diye? Yine biz demiyor muyduk, “sevinmek için sevmedik biz seni” diye? Ve biz değil miydik Efendi Beşiktaş?

Var mı efendi Beşiktaşlılıkta, armayı üzerinde taşıyan futbolcusunun 7 ceddine küfür etmek? Üstelik %100 pas isabetiyle oynayıp, 9 isabetli ortayla maçı bitiren adamın futbolcu değil başka bir canlı örneği olduğuna ikna etmeye çalışmak ! İlk 11’de olmasını sindiremedikleri Negredo’yu da, geçen hafta 1 gol 1 asistle oynayıp, altın gibi 1 puan kazandırmasına aldırmadan karalamaya çalışmak ! Üstelik bu maçta da, koşup, ileride basıp, pres yaparak bir çok gol pozisyonuna girip şanssızlğını kırmaya çabalamışken !

Ve oyun boyunca hocaya her pozisyonda illa ki bir sözü olanlar. Eleştirmek herkesin hakkıdır ama yeri geldiğinde ve saygıyı yitirmediğin müddetçe ! Hocadan daha iyi bir bir bilgi düzeyin varsa da lütfen kendini sosyal medyada harcama. Hem ülke futbolumuza bir faydan dokunur hem de densizlikle ve haddini bilmezlik arasında olan yorum ve küfürlerine maruz kalmaktan kurtuluruz !

Ve de siz takipçi sayılarından güç alıp her şeyi yazmayı kendine hak gören muhabirler. İlla ki taraftara birilerini hedef göstermek istiyorsanız bu üzerinde Beşiktaş forması olan biri olmasın ! Mesela, hakem raporunda olmamasına rağmen kameradan tespit ederek Caner’e 6 maç ceza veren, ama ayan beyan hakeme küfür eden Emre’ye tek maç ceza veren futbolu yönetenler olsun ! Ve yine mesela, formayı kim giymeli kim giymemeli örgütlemesini yapmak yerine, Beşiktaş’ın bu fikstür yoğunluğunda bir de kupa maçı çıkaran TFF’ye sesimizi duyuracak örgütleme yapın ki Beşiktaş’a dokunan bir yararınız olsun !

Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne güzel demiş. “Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.” O yüzden bir olalım, birlik olalım ve şu içimize sızmış azınlığın çoğalmasına müsade etmeyelim ! En zor kulvara girdiğimiz bu dönemde Beşiktaş’ı üzmeyelim, üzdürmeyelim!