İlhan Durusoy Fırat Aydınus çocukluğunda hangi takımı tuttuğunu açıklamalı

İlhan Durusoy

Beşiktaş Çarşı çocuğu olduğu lafı dolaştığından beri devamlı Beşiktaş aleyhine karar veren bir hakem oldu. Bir ara Fenerbahçe "istemezük" dedi. Ve Fenerbahçe maçına uzun süre veremediler. Sonra bir deplasman maçıyla başladılar. O da bunu fırsat bildi ve devamlı Fenerbahçe'yi kazandırdı. Baktı ki başka türlü maç vermeyecekler. Fırat Aydınus Çarşı çocuğu mu açıklamalı.

MHK

Bu konuyu en çok MHK araştırmalı ve eğer Çarşı çocuğu ise, BJK maçlarına verilmemeli. Tarafsız olması imkansız. Taraf “tutmuyorum” diye, BJK’ın maçlarında aleyhe bariz hatalar yapıyor. Adalette böyle ilişki olduğu durumlarda hakim bile reddedilebiliniyor. MHK’ın asli görevinin maçların adil yönetmesini sağlamak olduğunu bilmiyorlar mı? “Her hakemi her maça veririz”, mantığı işin tabiatına ve esasına aykırıdır. Bu bir takımın istemediği hakem kategorisde değil, bir takımla bağı nedeniyle defolu bir statüsü oluyor.

Hakemlik

Oyuncular iyi niyetli ve hakeme yardımcı olmadığı zaman hakemlik zordur. Ancak sahada oyuncuları hizaya sokmak için bir çok imkanları var bir hakemin. İlk önce maçı ve havasını çözmesi gerekir. Fenerbahçe, Beşiktaş'ın oyununu bozmak ve birkaç gün önce yenilginin revanşını almaya çalışıyor. Daha kötü takım olduğu için tek yapabileceği sertlikle Beşiktaş'ı yıldırmak, hakem bu duruma el koyamayınca oyuncular kendi haklarını kendileri almaya kalkınca kendi takımına zarar veriyorlar. 25.2.2018 BJK-FB kupa maçında da öyle oldu. FB bu fairplay dışı taktikle oyun oynamaya çalışan Beşiktaş'tan haksız olarak istediğinden fazlasını aldı. Maçın başında sertliğe izin vermese sadece ikazlarle ve oyun devam ettirmese bunlar olmazdı.

Maç

Hakemin attığı Fenerbahçe'li oyuncular hakemin hatasıyla mı atıldı? Hakemin sayıları eşitlemeğe çalışması hangi adalete sığar. Quaresma’ya Valbuena’nın ilk kartlık faulünü verse, bu olaylar olmayacak. Volkan 76’da değil, 53 de atılacak. Aynı dakikada DeSouza da atılacak ve adalet yerini kısmen bulacak. Maç içinde Soldado devamlı herkes ve özelikle Pepe’ye arka arkaya faul yaptı. Bu hareketleri için kart görmedi. Normal şartlarda atılması gerekirdi. Pepe’nin hakkını korumadığı için hakem onu da çıldırtıp atılmasına sebep olabilirdi. Alper ise 38 dakikada 2. Sarıyı alması gerekirken 44 de atıldı. Ona sarı kart, Quaresma’ya kırmızı vermesi doğru mu? Kırmızı vermesi devam eden olaylar olmayacak. Sonra son dakikada penaltıyı niye vermiyor? Kural dışı bir yetkisi mi var? Var herhalde böyle yetki kullandığında kimsenin ssi çıkmıyor.

PFDK

MHK ve gözlemciler gibi güvenirliğini yitirmiş bir kurul. Aklına estiği gibi bazen dudak okuyarak, bazen sesli küfürü duymayarak, bazen görüntüden bazen rapordan karar veriyor. Aynı suça çeşitli kılıflarla farklı kararlar veriyor. İsterse erteliyor, istemezse ertelemiyor.

Gözlemciler zaten gizli not veriyor. Gözlemcilerin saçmalığını herkesten gizliyorlar. Tam not verdiği söyleniyor, doğruysa bizler futboldan hiç anlamıyoruz. Doğru değilse adama yazık, beddua alıyor.

Sonuç

Bu ligden adalet bekleyen var mı?

İlhan Durusoy / HABER1903