Melike Ulus Siz kimsiniz?

Melike Ulus

Futbol, sahada oynanan, sahada kazanılan, taraftarın izlemekten zevk aldığı bir spor müsabakasıdır. Rekabetle beslenir, iyi olan kazanır ve kupalarla süslenir.

Bu kadar kulağa hoş gelen bir tanımı varken, peki neden anlamının dışına çıkar ya da çıkartılır ? Kim / kimler buna müsade eder? Buna nasıl cesaret edilir ? Neden bu ortam yaratılır ? Ve de bunun yaptırımları ne olur ?

Sorularımdan sadece sonuncusuna cevap yazdığımda aslında hepsinin cevabı ortaya çıkacak.

Yaptırımı yoktur !

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzenlenmesi Kanunu’nun varlığı, Passolig’in çıkartılması, üstün güvenlik önlemlerinin alınması gibi önlemler sadece laftadır. Kanunun olması da tek başına yeterli değildir. Bu olanların önlenmesi için öncelikle kanunun uygulanması ve de tüm takımların cezaları, ismine, büyüklüğüne bakılmaksızın eşit verilmesi gerekir !

Mesela, bir takımın futbolcuları gazetecileri dövüp, sonra da bununla kalınmayıp gazetecileri o takımın ayağına getirterek özür dileniyor ve karşılığında yeterli cezalar almıyorsa,

Hakemin tespit edemediği küfürü video kayıtlarından tespit ederek talimatta olmamasına rağmen 6 maç ceza verip, talimata eklendikten sonra bariz küfürler görmemezlikten geliniyorsa,

Maç içerisinde kavga etti diyerek 5 maç ceza verdiğin futbolcunun kavga ettiği kişiyi zikredemeyip, kendi kendine mi kavga etti bu adam dedirtiyorsan,
Aniden ortaya çıkan ve 3 günlüğüne kurulan 1453 Kartalları diye ne olduğu belirsiz bir grubun bariz operasyonuna, operasyon demeyerek 5 maç ceza kesip, diğer tribün olaylarını operasyon olarak görüyorsan,

Passolig Kart’ın da çıkış amacı olan,tribünde taraftarlıktan nasibini almamış müsvetteleri tespit edip, 5-10 maç sonra yine tribüne alıyorsan,
Ve bütün kararları renklere göre karar veriyorsan, emin olun yine de iyi durumdayız !

Çünkü dün akşamki olayları çıkaranlar da biliyor başlarına bir şey gelmeyeceğini ! Yaptıklarının hiç bir kabul edilir yanı yokken bir kılıf bulunabileceğini ! Kulübünün bir şekilde onları aklayacağını, utanması gerekirken onore edileceğini !

Nitekim de öyle oldu ! Öncelikle Tolga suçlandı. Öyle bir yorum duydum ki dondum kaldım. “Sanki ilk defa Tolga’nın annesine küfür ediliyor” denildi TV’de ! Ne ara biz anneye edilen küfüre böyle yorumlar yapacak ahlaksızlığa ulaştık bilmiyorum. Hele ki vefat eden bir anneye bu yorum yapılabiliyorsa bence gerçekten bu ülkeyi kapatıp gidelim artık !

Tüm Fenerbahçe taraftarı cerrah oldu ve Şenol Hoca’nın kafasının yarılmadığını inandırma amaçlı tıbbi bilgiler yayınladı !

Şenol hoca yerde yatarken ev sahibi hoca, oyuncularına taktik vermeye çalıştı !
Yine televizyonlarda kendini bilmez yorumcular, Tolga ve Şenol Hoca’yı hedef göstererek, şiddeti savundu. Bu insanlıktan nasibini almamış taraftarı destekleyip, bir nevi suça teşvik etti !

Kalan kısım için de, bunun adı operasyon oldu ve kendi içlerinde çelişkiye düşüp tribündeki taraftarı reddetti !
Ben aslında olanları söyleyeyim size;

Skor, saha ve futbolcu üstünlüğüne rağmen Beşiktaş’ı yenemeyeceğini anlayan Fenerbahçeli taraftar, en başarılı olduğu yönde ilerledi. Ve kendine yakışır şekilde maçı domine etti. Sahamızda 10 kişiye yenildik demek ağır olacağından, operasyona bağlayıp kurtuldu. Çünkü cümle alem farkındaydı bu maçın kazananı Beşiktaş olacağını ve o sahanın Fenerbahçe’ye dar edileceğini !

Öyle ki, ofsayt bahanesiyle sayılmayan gol, dirsek atan Soldado ve de bileğe basan Aatıf’ın görülmemesi, sarı karttan öteye gitmeyecek kartın Pepe’ye kırmızı olarak verilmesini konuşamıyoruz bile.

Sizler öyle bir örgütsünüz ki, futbol gibi güzel bir oyunu, kendinize oyuncak ettiniz. Adalet anlayışını yerle yeksan ettiniz. Futbolda konuşturduğunuz en son konu, pozisyonlar oldu. Yani nerden baksan rezillik, nerden baksan ard niyetli !

Peki siz kimsiniz ?

Onu da söyleyeyim. Bu olayları kınayamayan, fanatiklik yüzünden ahlaki değerlerini kaybetmiş, henüz insan olamayan milyonlar !