İlhan Durusoy Yenilginin Sebebi: TFF, MHK, BJK Yönetimi ve Teknik Direktörü

İlhan Durusoy

Fenerbahçe kupa maçında TFF’nin verdiği haksız ve hukuksuz karar herkesin kafasını karıştırdı. TFF yönetiminde birçok tescilli ve Beşiktaşlılığı tartışılmayacak üyelerin olması, herkesin kafasında sorular oluşturdu.

Olay karşısında Fenerbahçe yönetiminin müthiş bir çabası ve baskısı olurken Beşiktaş yönetimi hiçbir çaba göstermedi. Pazar günü böyle bir kararın alınacağını anladıkları halde bir gayret sarf etmedi. Kararı mukadderat gibi kabul etti. Karardan sonra da taraftara oynadı ve Beşiktaş'a sadece zarar verecek hissi bir kararla maça çıkmama kararı aldı. Aslında karara TFF tahkime ve UEFA’ya itiraz etmeyerek görevini yapmadı. Hakkı yenen bir takımın hakkını koruyamayan bir yönetim oyuncuların güvenini kaybettirdi.

MHK tüm sezon içinde Beşiktaş maçlarına en kötü gelecek hakemleri cımbızla çekti ve Beşiktaş maçına verdi. Beşiktaş ağırlıklı bir TFF’nin tarafsız bir MHK oluşturamaması da ayrı bir muamma. Galatasaray-Beşiktaş maçına Fırat Aydınus’un verilmesi bir skandaldır

Beşiktaş-Fenerbahçe kupa maçını çok kötü yöneten ve ikinci maçın olaylı geçmesini hazırlayan Fırat Aydınus’tur. Alper ve Volkanı daha önce atması gerekirken geç atmış. Quaresma’yı hemen atarken, olayı başlatan Valbuena ve olaya karışan diğerlerini görmezden gelmiştir. Son dakikada Beşiktaş penaltısını vermemiştir.

Fırat Aydınus her Beşiktaş maçında hem Beşiktaş aleyhine kararlar vermekte ve olay çıkarmaktadır. Çarşının çocuğu iddiaları ortadayken Beşiktaş aleyhine kararlar vermek kariyerini maalesef geliştirmekte. Bu maça verilmesini adil ve iyi niyetli değerlendirmek zordur.

Nitekim 4. dakikada Belhanda’nın Medel’in suratına dirseğine kırmızı vermezken bariz gol şansında kurala rağmen Gomis lehine penaltı ve kırmızı kart verdi. Gomis’in önü Fabri tarafından kapatılmıştı, pasını Galatasaray oyuncunun değerlendirememesi bu kararlara neden olmaz. Daha sonra aynı şekilde Gomis Medel’e aynı hareketine sarı kart bile vermedi.

Bu arada Teknik Direktör ve Fenerbahçe maçındaki olaylarda verilen haksız ve ilerde olaylara neden olacak kararın ve haksızlığa uğramak pisikozundan kurtulamamış. Rakibin fizik gücünü kullanacağı maça Tolgay’la çıkması ve Negredo sakatlanınca bir sezon önce gol kralı olan ve golle tanınan iki santraforu varken bütün sezon hiçbir varlık göstermeyen Lens’i koymasını akıl tutulması ile açıklayabiliriz.

Sonuç olarak bir futbol zevkimiz vardı onu da el birliği ile yok ettiler.