İlhan Durusoy Beşiktaş, neden kaybetti?

İlhan Durusoy

Bunun nedenlerini araştırmak ve aynı hatalara tekrar düşmemek gerekir.

1. Beşiktaş, oyun planı her maçta çok orta yapılması ve orta ile gol atmasına dayanıyor. Beşiktaş’ın bu sene çok orta yapan açıkları var, Babel ve Quaresma.

2. Bilimsel araştırmalar atılan gollerin %30 unun ortalardan atıldığını gösteriyorsa da, 40 ortada bir gol olması bu oyun planını yeterli olmayacağını ispatlıyor.

3. Açıklardan Babel içeri kayarak gol atıyor, Quaresma gol atamıyor. Topla oynamayı çok seviyor. Göze hoş estetik hareketlerle defansları zor duruma bırakıyor, ama gol yollarında yeterli olmuyor.

4. Beşiktaş, orta ile gol yapma planına uygun olarak da oynamıyor. Tek santraforla kapanmış defansın arasında topu buluşturmaya çalışıyor. Bu plana uygun Cenk ve Negredo’yu bile beraber oynatmıyor. Beşiktaş, Gordon Milne döneminde Metin, Ali ve Feyyaz’ı ön direk, arka direk ve ortaya yerleştirir ve gelen orta birinden birini bulurdu.

5. Beşiktaş, kapanan defansa karşı uzaktan şut atmayı denemiyor. Onun yerine açıkları uzun paslarla buluşturmaya çalışıyor. Uzun top havada uzun kaldığı için defansın kesmesi kolay oluyor ve isabetsiz de olunca çok top kaybına neden oluyor.

6. Rakibin Sertliğinden tek pas ve boşa deplase olarak kurtulabilirsin.

7. Beşikta’ın çok baskılı oynayacağını bilen rakipler sert ve kapalı defans yapıyor. Kritik adamlarını ikili üçlü sıkıştırma ile kilitlemeye çalışıyor. Atiba’nın Beşiktaş’ta harikalar yaratmasını bu şekilde sınırlıyorlar. Atiba’nın performansı düştüğünü düşünmek doğru değil.

8. Beşiktaş, rakiplerinin sert ve fizik ağırlıklı oyuncularına karşı fizik güçlü oyuncularını tercih etmiyor.

9. Beşiktaş’ın bu sezon çok sayıda iyi oyuncusu var, hepsine şans vermek ve formda tutmak zorluğunu iyi yönetemiyor. Birçok oyuncu takımda devamlılıkla form tutar. Bu oyunculardan faydalanılamıyor.

10. Kapanan rakibin 11 oyuncusuna karşı geri dörtlü geride kalınca 6 oyuncu ile savaşılıyor. Defans emniyeti için hızlı iki oyuncu ile bu görev yapılabilir.

11. Beşiktaş, atakta iken kontratağa dönüşecek toplarda takımın dikkat etmesi gerekirken bu özen gösterilmiyor. Gereksiz topla oynama ile takım riske giriyor.

12. Şampiyonlar Ligindeki başarı ile herkes havalandı. Rotasyon ile bu konu çözülebilir. Devamlı aynı oyuncular oynatılınca rekabetten bahsetmek doğru olmuyor.

13. Medyada iyi niyetten çok kötü niyetli haberler çıkıyor. Başarı ve hata abartılıp boyutlar şaşıyor.

Sonuç

Henüz vakit çok geç değil. Tüm olumlu ve iyi niyetli eleştirileri düşünüp doğruyu bulmak gerekir. İkinci yarıda çok başarılı olacağımıza inancımız tamdır.