İlhan Durusoy VAR – Video Hakem Uygulaması ve Ülkemiz

İlhan Durusoy

Video hakem uygulamasının ne olduğunu nelere ve nasıl uygulandığını bilmeden karşı çıkanlar bulunuyor. Aslında Futbolda olmayan veya hakemlerin tam olarak getiremediği adaleti düzeltmek için konmuş çok takdir edilecek ve desteklenecek bir uygulama.

Karşı çıkanlar istedikleri gibi at oynatamayacak hakemler olabilir. Tabii bir de TV’lerde devamlı ahkam kesen eski hakemler de işleri azalacak diye karşı olabilir. Bir de TV’de saatlerce geyik muhabbeti yapıp birbirine girerek reyting arttırmaya çalışan futbol yorumcular da karşı çıkabilir.

Önce VAR uygulamasının esaslarını özetleyelim:

Uygulama Konuları:

1. GOL 2. PENALTI 3. DİREKT KIRMIZI KART 4. YANLIŞ OYUNCU KART

Uygulanış Adımları :

1. Hakem gözden geçirme ister veya Video Yardımcı Hakem (VAR) tavsiye eder.

2. VAR inceleme yapar ve hakeme bildirir.

3. Hakem video görüntüsünü kendi inceler veya VAR’ın tavsiyesine uyar.

Bu uygulamanın adaleti sağlamak ve sahada mücadele edenlerin hakkını korumak için getirilmiş bir sistem olduğu aşikar. Hakemin, ancak sınırlı ve maç sonucuna çok etki eden kararlarının adil olmasını hedeflemektedir. Rusya 2018 Dünya kupasında görüldüğü gibi herhangi bir aksamaya meydan vermemiştir. Tartışmalı kararlarda oyuncuların hakeme itirazları daha uzun zaman almaktadır. Pozisyonun videodan incelenmesi oyunculara daha fazla güven vermekte ve hakem oyuncu ilişkisini daha güvenli bir ortama çekmektedir. Hakemler de daha dikkatli olmak için gayret göstereceklerdir.

Ülkemizde Hakemler ve MHK

Bu uygulama MHK’nin hakem tayinindeki kayırmalarını önleyemeyecektir. Ülkemizde olasılığı çok az olan olaylar olabilmektedir. MHK başkanı Rizeli ve GS taraftarıdır. Bu sene ikisi de başarılı oldu; süper lige yükseldi ve şampiyon oldu. Olasılık oranı binde 3.

Maçlara, varsa özel talimatla çıkan hakemlerin işi daha zorlaşacak. Ama deneyimli hakem bu ana kararlar dışında düdüğünü bir takım lehine çalarak maçı istediği sonuçla bitirebilir.

Ülkemizde bu uygulamada ne incelikler boşluklar bulunacaktır göreceğiz. Hakeme talimat veriliyorsa VAR’a da talimat verilebilir.

Sonuç

Futbolda Adalet olmadığına inanan ve adalet isteyen herkesin desteklemesi gereken bir uygulama VAR.