İlhan Durusoy Henüz oyun düzenini kuramadık

İlhan Durusoy

Beşiktaş, ikinci sınıf takım görüntüsü veriyor, geriden forvete uzun top atarak gol yolu deniyor.Dünyada bu tip topları gole çevirecek santrafor mı var? Çok nadir olarak rakip defansın hatasından top santraforun önüne düşerse gol olabilir. Bu gol yolunun oranı çok düşüktür. Mutlaka oyun düzenini kuracak bir oyuncu bulmak gerekir. Transfer edeceğiz diye beklemek de pek akıllı olmuyor.

Bu fonksiyon ofansı ve defansı kuvvetli iki oyuncu ile olur. Birinin ofansı daha kuvvetli, diğerin defansı daha kuvvetli olur. Yakın geçmişte bu görevi Atiba ve Oğuzhan çok iyi yerine getirdiler. Niye aynı şekilde çözüm üretilmiyor. Tolgay ve Oğuzhan, ikisinin de defansı az kuvvetli olduğu için olmuyor. Oğuzhan geriden topu iyi organize ediyor. Beyin görevi verince iyi yapıyor, kendine güveni artıyor. Medel Atiba’nin yerini doldurur. Atiba sezon başında hazırlık kampında olmasa bile mevcutlardan iyi yapar. Talıma onur, yorulursa çıkarılır.

Geriden gelen oyun kurucuya forvetteki oyuncular ayak uydurmalı, Cenk, Babel ve Quaresma Oğuzhan’ın getirdiği topları daha da gole yaklaştırıyorlardı, iyi deplase olarak gol pozisyonları yaratıyorlardı. Cenk yerine Wagner Love’ı da dahil ederek bu tip kombinezonlar yaratılıp daha golcü bir takıma dönüşmek gerekiyor. Bu oyuncuların hepsi var.

UEFA Ligi

UEFA liginde final derken gruba kalamadan elenirsek, çok acı olur. Kapalı defansı açamayınca uzak toplardan gol denemiyoruz. Ya adam eksiltecek adamla gideceksin, ya da uzaktan isabetli şut atacaksın, kaleyi gören vuracak. Rakipler daha motive ounuyor.

Mali durum

Ekonomi kötü, Beşiktaş'ın ki daha da kötü. BJK nasıl bu duruma geldi, kimse ilgilenmiyor. Borcu arttırmama vaatleri, bütçeyi geçen borçlanmanın yönetim kurulunun sorumluluğu statü de kaldı. Beşiktaş'ın hesabına kimsenin aklı ermiyor. Son döviz çılgınlığını sebep olarak gösterme çabaları pek inandırıcı olmuyor, borçlar daha önce arttı. Yeni yönetim mi çare olacak?