Bülent Bilirgen Çuvaldız

Bülent Bilirgen

Sen 59 orta yapmakla övünüyorsan  söyleyenecek hiçbirvşey yok. 1996 ‘daki ve 2011’deki Trabzon, 2015’deki Bursa ve 2016’daki Beşiktaş ilk senelerini inkar etmiş durumda ne yazık ki Şenol hoca. Pozitif oynayan, çizgilere inen, aralara sarkan, orta değil kenardan pas atan takımları gitti, son iki senedir kenarlardan mancınık atan takım haline geldi Sayın Şenol Güneş’in Beşiktaş’ı. Şimdi düşünüyorum da geçen sene Talisca’ya ya da çoğu zaman Q7’ye boşu boşuna eleştiri getirmişim galiba. Çünkü bu oyunu tercih eden onlar değilmiş anlaşılan. Evet dün gece takım çabaladı, çırpındı, 28 şut ve 59 orta yaptı, kabul. Rakip kaleci uçan kuşu tuttu, ona da kabul. Ama oynanan oyun değil, benden söylemesi. Her şeye rağmen bu maçtan puan da çıkarabilirdi takım. Hocaya sormak isterdim, hocam son dakika zaten aldığını kesen sağ açığın var ne diye onu çıkartıp yine kanat adamı koyarsın? Umut Nayir var yanında illa birini sokacaksan bari ortaya kafa atacak birini sür sahaya. Karambol de gol bulabilirsin Vagner’i at içeri. Hadi hepsini geçtim Roco’yu soksan ağzımı açmam kafa vurur belki diye. Neyse biz de kendimizi kandırmayalım tabi. Kaçanların, biri ikisi girse her şey süt liman mı olacaktı? Olmaz beyler bayanlar olmaz, zaten de olmamalı. Kestirmeden söyleyeyim, bu takıma bu anlayış içerisinde 8, 10 ,15 ,45 numara ne alırsan al bu takım ilk ikiye giremez.

Bütün ihaleyi Şenol hocaya bırakmak tabiki haksızlık. Hoca sezon başı 'Sağ bek, santrafor isterim' dedi takan yok. 'Kaleci isterim' diyor, yeni geldi. Orta sahada eksiklik var, santrafor 5 tane ama gerçekte hiç yok. Haftaya netleşir tadı devam ediyor. Açık yüreklilikle söyleyeyim ki Beşiktaş’ta ağır bir yönetim sorunu var. Tek başlılık, tek anlayışılılık, ben bilirim, ben yaparım o olur mantığı hızlıca yayılmakta. Koltuğun sıcaklığı benliği sarmakta ve doğru düşünmenin önüne geçmekte. Beşiktaş başkanı, yöneticileri her şeyi herkesten iyi bilemezler. Beşiktaş Başkanı taraftarı olduğu takımın başkanıdır. Şu anda geçici işçi konumundadır ve süresi elbet bitecektir. Yani her başkan gibi unuttuğu taraftarlığı tekrar tadacaktır. Beşiktaş Başkanı, taraftarın, daha doğrusu, kendi birkaç kişiden oluşan çevresi dışındakilerin düşüncelerine bu kadar üstten bakıp tahammülsüzlük gösteremez. Bu kadar ben dili kullanmaz. O zaman başka takımların başkanına benzer ki o elbise bu camiada şık durmaz. Yönetim Kurulu'ndan kimseyi bilmem, kimse de benim abim, ablam değildir. Ama haddimize olmadan söyleyelim. Benim bildiğim her ekipte görüş ayrılıkları olur. Hele bunlar kelli felli adamlar ise... Başkan bu durumda ortada kalmalıdır. Birilerine küsüp birilerine kucak açamaz. Temizlik yapmak isterse de açıkça söyler. Öyle 2 haftada yapılan seçimde seçim meçim değildir. 'Gelsinler karşıma aday olsunlar' lafı da kusura bakmasın kimse çok komiktir kongre üyelerini, taraftarları çocuk yerine koymaktır. Camianın en kötü zamanında kimse elinin taşın altına sokmaz iken (başka yapacak işi vardır yoktur onu bilemem) gelip 'Bu işi ben düzlüğe çıkartırım' deyip ateşten gömlek giyen sayın Fikret Orman başkanlığı sonuna kadar hak etmiştir ama dediğim gibi koltuğun sıcaklığı fenadır. Bir an önce bu kutsal görevini bitirip bizim yanımıza geldiğinde, o da bu günlerdeki tutumuna bakıp hata yapmışım deyip çuvaldızı kendine batıracaktır eminim.

Gelelim takıma... Babel yeni kontrat almadan bu kadar oynayacak, belli oldu. Alamaz ise, Ocak’ta başkasına imzayı atar alacaklarımı almayayım bırakın gideyime başlar. Tamamen futbol tekniği, taktiği dışında belirteyim ki daha 1 hafta var iken eğer de alıcısı var ise Beşiktaş yönetimi derhal Babel’i elden çıkartmalıdır. Aklıma ilk gelen Başakşehir’e yapılabilecek Visca takası teklifi karşılık bile bulabili ki burada herkesin gönlü olabilir. (Elia’ya da razıyım) Adriano fizik olarak yokuş aşağı gidiyor. Şenol hoca onu orta sahada oynatarak aslında kötülük yaptı. Çizgi oyuncusu temposundan çok uzakta. Zaten bize geldiğinde hucümcu tarafını işleme kapatmış idi ama savunmada diri kalabiliyordu. Artık vücut dayanmıyor. Sezon sonu ya ülkesine son 1-2 sene oynamaya gider ya da jübile yapacaktır. Katar, Çin vs gibi yerlerden de kontrat alabileceğini sanmıyorum. Dün 3. Antalya golünde resmen koşmadı yanındaki adamla. O golde Vida’nın yediği çalım da aman aman tadında. Bu takım galiba emektar Atiba’nın göbeğe gelmesinin ardından Pepe-Medel ikilisi izleyecek ki en doğrusu budur bence de... Negredo benim için tamamdır. Ağzı ile kuş tutsa bu geceyi unutturamaz bana. Bütün takım iyi ya da kötü oynar iken bu kadar vurdum duymaz oynayamazsın arkadaşım. Gerçi adam kalkıp dese ‘’ee beni yolluyordunuz ne bekliyorsunuz ki’’ diyecek tek söz yok. Babel ve Negredo dışındaki (Adriano'nun çok kötü oynamasına rağmen) kimseye kızacak bir durum yok. Tolgay çok kötüydü zaten haklı olarak 35’de yedi kementi. (İlk gol korkunç hatalılar Medel ile) Ama Ozi’ye yapılan büyük saygısızlıktır. Daha dakika 40 sen kaptanını yuhalıyorsun. Yuhalayan kim varsa elini vicadanına koysun düşünsün ki Oğuzhan dün takımın iyi tarafında sayacağımız isimlerdendi.

Antalya ve hakem çetesine gelir isek. Bülent Korkmaz, Arif, Hakan Şükür, Hakan Ünsal, Okan, Emre bu saydıklarım aynı fabrikanın ürünü topçular idi 1996-2000 yılları arasında. Yüce imPARAtorları bunları özel hazırlardı maçlarda. 10-15 dakika tempo yapıp gol buldular mı yerden kalkmaz, rakibin temposunu düşürmek için olmadık taklalar atarlardı. (Zaten bir çoğunun ne taklacı oldukları, neleri nasıl, hangi güçlerle başardıkları ortaya çıktı da burası yeri değil) İşte o saha içi tiyatro oyununun baş aktörü dün Antalya’nın başında hoca idi. Takımının da ne rezilliklere baş vurduğunu görünce ben şaşırmadım. Hakemlere gelince, ne demiştik daha önce VAR (Video Assistant Referee ) dediğimiz şey aslında Türkçe değil. Onun Türkçesi VAH yani Video Asistan Hakem. Dün de yenilen ilk goldeki bariz ofsaytı, kuralı farklı şekilde yorumlayarak nizami gol yaptılar. Halbuki Adriamo topa isteyerek değil refleksle dokunuyor, yani çarpmadan farksız. Ama ne desek boş Allah VAH larını versin.

BÜLENT BİLİRGEN / HABER1903