Melike Ulus Kredi bitti!

Melike Ulus

En tedirgin eden maçlarda harikalar yaratan bir Beşiktaş ve buna alıştırıp mutlak galibiyet olur denilen maçlarda da puan kaybetmeyi huy edinmiş bir Beşiktaş. Bunun sebebi, konsantre olup olmamak mı, maç seçip seçmemek mi, bireysel olarak izlenip izlenmemeleri mi, hocanın, maçın gidişatına göre B planını devreye sokmaması mıdır,nedir, ne değildir, tam olarak çözemesek de ortada halledilmesi gereken ciddi bir sorun bulunmakta. Ve bu sorun ligde ciddi yaralar aldırmaya maalesef ki devam etmekte. 4 puan geride olan Fenerbahçe’yi üzerine çıkartmak, Başakşehir’in kaybettiği bir haftada, eze eze yendiğin Galatasay maçının ardından 10 kişi kalmış Kayseri’de puan kaybetmek gibi bir lüksü olamaz Beşiktaş’ın. Hele ki, taraftara izlettiği o güzelim paslaşmalarla dolu takım oyununu bir anda değiştirip, bireysel oyun oynayarak tüm pozisyonları hiç etmenin de bir izahı olamaz.

Özeleştirinin olmadığı yerde gelişme olmaz. Ve bizim yapacağımız eleştiri ne hocaya saygımızı ne de takıma sevgimizi azaltır. Ancak ortada tehlike sinyalleri çalmaya başladıysa, yedek takımla Almanya lig ikincisini deplasmanda yenip, aynı takımın as oyuncuları Kayseri’yi yenemiyorsa şapkayı öne koyarak biraz düşünmek, biraz da özeleştiri yapıp eleştirilere kulak vermek gerekir.

Nedenlerden ilki, kapanan takımlara karşı oynayamıyor! O halde her maçta olan ezberlenen stil değiştirilecek. Sağdan Quaresma’ya ver o da Cenk’e orta yapsın stili her maçta tutmuyor işte. Quaresma kilitlendiği zaman ne orta geliyor ne de Cenk bireysel bir faaliyet gösterebiliyor. Oysa kapanan takımlar kısa ve ara paslarla çözülür. Kanat organizasyonları bu maçlarda kapatıldığından, değil 90 dk, 990 dk oynasan gol bulmak neredeyse imkansıza yakın olur. O yüzden iş orta sahaya düşüyor. Ve Kayserispor maçındaki orta sahaya bakıyoruz. Oğuzhan kapalı bir defansı açacak çilingir değil. Atiba’nın bizde ne kadar kredisi çok olsa da artık yerini yavaş yavaş Medel alması gerekir. Çünkü yan ve geri paslarıyla da o kilitli defans açılmıyor. Ve 60 dakika sahadaki forvetin de bir varlık gösteremediyse, forma girmiş Negredo’yu oyuna sokmak için son 10 dakika beklenmez. Üstelik rakibin 10 kişi kalmışken!

Ve en büyük handikap da şu ki; Cenk ve Atiba ne kadar kötü oynarlarsa oynasınlar bir sonraki maçta ilk 11 de olacaklarına eminken, Negredo ve Medel harikalar yaratsa da bir sonraki maçta ya olmayacaklarını ya da son 10 dakika oyuncuları olacaklarını bilmeleri. Lens ve Orkan’a değinmiyorum bile.

Ligin ilk yarısının bitmesine 2 hafta kaldı. Liderle arada 6 puan fark artı 3 takım var. Yani demem şu ki; artık puan kaybetme kredisini tüketmiştir Beşiktaş. Ezberlenen oyununun da miadı dolmuş, yapı değişikliği gerekmektedir. Bu puan kayıplarından rahatsız olmayıp tek derdi Şampiyonlar Ligi’nde kendini göstermek olan futbolculara verilen formaları hakedenlerle değiştirmek de şart olmuştur. Bu hareket ligde de varım demenin tek yoludur. Yoksa bu takıntılarda kurtulunmazsa gelecek sene ne boy gösterilecek Şampiyonlar Ligi olur ne de prim yapacağımız bir kulvarımız!

Son sözüm kraldan çok kralcılara. Akşamki maçta Umut Bulut’un yaptığı faul %100 penaltı iken, neredeyse tüm renkliler bu karara isyan etti. Kasıtlı değilmiş, farkında olmadan olmuş vs vs gibi sözlerle ortalığı karıştırmaya çalıştılar.

Şimdi bu kralcılara sormak istiyorum. Farkında olmadan yapılmış faul, faul sayılmıyorsa Babel kırmızı kart gördüğünde neden hepiniz alkış tuttunuz?

Ve maç sonunda penaltıyı yapan futbolcunun “evet penaltıymış” lafından sonra az da olsa bir utanma duygusu hasıl olabildi mi?