İlhan Durusoy Beşiktaş’ın oyun düzeni

İlhan Durusoy

1. Beşiktaş, Şenol Hoca ile 4-2-3-1 düzenini oturttu ve çok başarılı oldu. Takımın kritik oyuncuları ayrıldığı halde 2 şampiyonluk ve Avrupa’da çok başarıı kazandı. İlklere imza attı. Ancak geçen sene ve bu sezon ayrılıklar tam doldurulamadı. Bu şartlarda Hoca’yı eleştirmek adil olmaz. Bir durum değerlendirmesi yapmak yine de faydalı olur diye düşünüyorum.

2. Şu anki kadronun 4-2-3-1’e uygun olduğu söylenemez. Oturmuş bir düzen mi, yoksa yeni bir değişiklikmi, zor bir karar. Aynı düzen için 1 kişilik santrafor bölgesinde 4-5 oyuncu diğer yerlerde de eksiklik var. 4-2-3-1’ in en önemli oyuncuları bekler. İleri geri devamlı gidip gelecekler. İlerde kaldıklarında açıklarını ön liberolar kapatacak. Merkez geri dörlü müdahale ederse başka boşluklar oluşur. Direk stili olan güçlü santraforlara gol şansı verilir. Açık ve bek birlikte hareket edecek, bu arada en önemli oyuncu Q7 geri gelmeyi sevmiyor. 4-3-2-1 oyunculara bir miktar iyi niyetli serbesti verir, ama bu bir gereksinim.

3. Ön liberoda Atiba çok önemli, Oğuzhan’la çok başarılı oldu. 10 numara eksikliği Oğuzhan’la kapatılmaya çalışılınca ve Atiba olmayınca rakip kontrataklarında sıkıntılar oldu. Atiba’yı biran önce devreye sokmalı.

4. Dünyada ortalarla gole gitme yolları çoktan çok aza indirildi. Her ne kadar gollerin %40 ‘ı olsa da, 40 ortada biri gol oluyor. Bir kısmı da kontratakla rakibe gol şansı veriyor. Zaten tek santraforu dörtlü rakip defansa bırakınca buluşturma şansı çok azalıyor.

5. Barça 2008-2012’de çok başarılı döneminde çok yer değiştiren ileri üçlüsü ile rakibe pres uyguluyordu. Bekler içeri kayıp pas veriyordu. Mancester City de aynı şekilde yapıyor. Barça’nın oyunu sadece topa sahip olmak değil, bir boşluk bulup gol şansı yaratmak ve gerçek 9 numarasız en çok gol rekorları kırdılar.

6. Bayern Münich, Roben ve Ribery ile ters kanatlarda oynayıp içeri katediyorlar. 4-2-3-1 ‘in hedefi rakip defansı orta sahadan koparmaktır. Böylece kimi tutacaklarını bilemezler, rakip kendi sahasına doğru çekilir ve gol şanslı çok artar.

7. Sistemin zayıflığı yanlardan yapılan kontratakladır ki, bu haliyle BJK burada çok sıkıntı çekebilecektir. Bekler 3 tane, ikisi bu arada sakatsa iş çok ciddi bir probleme dönüşebilir.

8. Şenol Hoca da prensip olarak teknik oyuncuları seviyor. Tek pas oynamalarını istiyor. Devamlı aynı oyuncuların beraber oynamaları ile gerçekleşir. Hele ilerdekiler devamlı yer değiştirse, rakip kimi marke

edeceğini bilemediğinden avantaj sağlanır. Estetik göze hoş gelen Beşiktaş tekrar ortaya çıkar.

Sonuç

Ekonomi kötü, zorluklarla ve yanlış kararlarla kadro çok değişti. Herkesin mazereti olabilir. Kadroya uygun düzen için bir an önce 4-4-2 veya 4-3-3 gibi bir düzende çalışma başlamalı, tutarsa uygulanır