Melike Ulus Ellere VAR bize YOK!

Melike Ulus

Adaletsizliğin en uç noktası adaletsizliğin adil sayılmasıdır. (Platon – Eflatun)

Her Beşiktaş kıyımından sonra bu söz gelir aklıma. Sonra da kendimi şöyle teselli ederim. Umarım en uç nokta budur. Görüp göreceğimiz en son adaletsizlik de bu olur tesellisi ile gelecek günlerden korkup, geçmiş ile neredeyse şükreder duruma gelirim.

Çünkü her kıyım bir öncekini aratmakta ve her bir kıyım bilirkişiler tarafından onaylanmakta. En katlanılmazı da adil bulunup alkışlanmakta ! Daha ötesi var mı dediğiniz anda yeni sürprizler ile karşılanmakta !

Bunları yazmaya kalksam hepinizin de bildiği üzere, her bir sezon bir kitap olur. Hepsini ciltlemeye kalksak, Meydan Larousse ansiklopedisi kadar vitrinlerimizde yer kaplar ve bir o kadar da ağır gelir, taşınmaz !

O nedenledir ki, çok geçmişe gitmeyeceğim. Çünkü, yakın tarihte bu gözlerin neler gördüğünü, bu kulakların neler işittiğini yazmak, yeter de artar bile…

Mesela geçen sezon TFF, Beşiktaş’a ceza vermek için bir maçlığına Disiplin Talimatı’nda değişikliğe gitti. Sonra o yeni talimat da sadece Beşiktaş’a uygulandığı ile kaldı ! Değil saha içinde hakeme arkadan küfretmek, yüzüne küfreden Emre’ler, hakemi tartaklayan Arda’ların cezalarına hep adil olunup (!) cimrilikte sınır tanınmadı.

Mesela çok değil 2 hafta önce Antalya maçında, yılların ofsayt kuralı yine Beşiktaş için değiştirildi ve Allah’ın bir bilirkişisi de ne yaptınız siz diyemedi. Çünkü gelinen nokta en uç noktaydı ve Beşiktaş’a yapılan adaletsizliklerin artık adil sayılması Türk Futbolunun genlerine kadar işlemişti ! Var sistemi işin hikayesiydi. Nitekim ellere VAR olanın Beşiktaş’a da olması teknik olarak zaten imkansızdı ! Ve aynı pozisyon bu hafta Göztepe – Kayseri maçında yaşandı. Antalya’nın bize attığı ve yeni kural dedikleri ofsayt golüyle aynı olmasına aynıydı ama, bize gol olan Göztepe’ye ofsayt oldu ! 

Ve mesela; bu akşam oynanan Yeni Malatya maçında bilindik ve ezberlenen senaryolardan biri yine yaşandı. Derbi öncesi Beşiktaş’ın etkili futbolcularından en az biri kart görmeliydi ki haftaya Beşiktaş mağdur olmalıydı. Bu da ziyadesiyle yerine getirildi. Kırmızı kart göstermek için çırpınan hakem açık bulamadıkça kan ter döktü. Görevini başarıyla yerine getirmek boynunun borcuydu ve de borçlu kalmak istemiyordu ! Ve bu adanmışlığıyla (!) futbol tarihine altın harflerle yazılacak bir skandala imza atarak, Medel’i kartla uzaktan yakından alakası olmayan bir pozisyonda oyundan attı. Öyle şartlanmıştı ki, VAR sistemine bile başvurmadı ! Peki hangi Beşiktaşlı şaşırdı ? Cevap veriyorum, HİÇ ! Çünkü bu hafızalar, 2014 yılında haftaya Galatasaray maçı var diye, Atiba’ya verilen sarı kartı hatırladı. Ve o günden sonra hiçbir kimse çizgiye bastı diye sarı kart görmedi ! Ve geçen sezon yine bir Fenerbahçe maçı öncesinde faule maruz kaldı diye (!) kart görüp derbiye çıkamayan Talisca’yı gördük. O zaman da şimdi olduğu gibi çok şaşıramamıştık. Çünkü tarih hep tekerrürden ibaretti ve Beşiktaş, şanlı tarihini bunlara rağmen yazmaya devam ediyordu…

Ama bir yere kadar olabiliyor bu güç. Zira, geçen sene gösterilen haksız kartlarla Beşiktaş’ı şampiyonluktan edenler hala aynı yerdeler, aynı zihindeler. Bu insanlar öyle rahatlar ki, fikstürle oynanmasına izin verip, bunu rahat rahat telaffuz edenlere ses edemiyorlar. Hakem atamalarına kulüp yöneticileri ile karar veriyorlar. VAR sistemini işlerine geldiği gibi kullanıyorlar. Ve Beşiktaş’ı göz göre göre doğruyorlar. İçlerinden biri de insafa gelip ne yapıyoruz biz diyemiyor. Onlar diyemedikçe parasını futbol bilgisinden (!) kazananlar da susuyor ve yine adaletsizlik adil sayılıyor. Yapanlar yapmaya, susanlar da susmaya böylece devam ediyor.

Ama biz çok sıkıldık bu suskunluktan. Kimsenin yaptığı yanına kar olsun istemediğimiz için, Beşiktaş’ı oyuncak etmelerine dayanamadığımız için, kasıtlı olarak Beşiktaş’ı doğradıkları için, Beşiktaş Yönetimini sahneye davet ediyoruz. Sevgili Başkan ve Yönetim Kurulu; siz susarsanız, biz susarsak nasıl çıkarız aydınlığa? Zira yeteri kadar yandık, çıkın artık sahneye ve zamanı gelen aydınlığımıza artık biran önce ulaşalım. Adaletsizliği insanlığımızla yıkalım…