İlhan Durusoy Beşiktaş’ın oyun düzeni ve Atiba & Love

İlhan Durusoy

Beşiktaş bu sezon büyük takım gibi oynamıyor.

Sahip olduğu topu doğru kullanmayarak kaybediyor:

1. Topu kaleci kendi arkadaşlarına vermek yerine ileriye atıyor. Bu her şekilde elindeki topun sende kalması için şansını %50’ye indiriyor, hatta rakibin yüzü topa dönük olduğu için %40’lara iniyor.

2. Aynı şekilde topu forvete götürmek için orta sahada herhangi bir organizasyon yerine geriden ileriye top şişiriliyor. Yine kendi topunun kendinde kalması şansı %40’lara iniyor.

3. Modern futbolda tüm büyük takımların azalttığı ortalarla gole gitmeye çalışılıyor. Yine topa sahip olma şansı % 10’lara, gol şansı % 2,5’a iniyor.

Barcelona ve Manchester City’de Pep Guardiola rakibin presine karşılık top kalecideyken bekleri kenarlara çekip kalecinin onlara vermesiyle organize atağın başlangıcını yapıp rakiplerine üstünlük sağlıyor.

Bilimsel futbol araştırmaları gollerin %30’unun ortalardan geldiğini gösterse de sadece 40 ortada biri gol (%2,5) olduğunu gösterdiği için büyük takımlar açık oyuncularının içeri kat ederek paslaşmaya girmelerini tercih ediyor. Ortalar sonucunda kaptırılan top rakiplerin hızlı kontratak yapmasına da fırsat verebiliyor.

Love & Atiba

Santrafor pozisyonunda kalabalık vardı, şimdi bir eksildi. Negredo gitti, Love, Larin ve Mustafa kaldı. Love çok kariyerli bir santrafor, Süperlig’de Alanyaspor’da gol kralı olmuş. Beşiktaş’ta yeterince şans verildiğini söylemek zor. Teknik heyet Love’a olumlu bakmıyor. Bilmediğimiz bir konular olabilir. Negredo gidince bu şansı verip performansına bakmak en akılcı yol olur. Mustafa’nın özelliği ayrı, kapalı defanslara karşı faydalı olabilir. Larin henüz istikbal vadediyor.

Atiba’ya ayrı bir sayfa açmak gerekir. Son senelerde Beşiktaş'ın başarısını tayin eden bir rol oynadı. Yeri doldurulamayan maçlar iyi sonuçlanmadı. Hazırlık maçında iyi olduğunu gösterdi. Hala takımdan uzak tutmayı anlamak zor. Medel’in haksız atılmasından sonra Atiba’dan faydalanmak ve onu takıma tekrar kazandırmak için iyi bir fırsat doğdu.