İlhan Durusoy MHK yine hakemini korumuş

İlhan Durusoy

MHK’nin görevi maçların adil bir şekilde yönetilmesini sağlamaktır. Nedense MHK hakem hatalı demeyi düşünmez, böylece güvenirliğini yitirir.

Hakem de insandır, hata yapacaktır. Önemli olan hatanın altında kötü niyet olmasın ve oyun kuralları tam uygulansın.

Halil Umut Meler Medel’e gösterdiği kartın elle ayağını çekmesi olduğunu yazmış. Tabii Medel’in topu rakibe değmeden aldığı çok açık görünüyor. Hakem kendini korumak için bu mazerete tutunacak. Yayıncı kuruluştaki yorumcular da iyi düşünmeden bu yoruma yol açtılar. Aslında topa müdahaleden sonra boşta kalan rakip düşmeye başlıyor. Düşmesi pozisyon icabı, Medel rakibinin ayağını vücuduna zarar vermesin diye kontrol ediyor. Hiç bir şekilde elle düşmesine sebep olmuyor.

MHK’nın ilgilenmesi gereken konu ikinci sarı kart konusunda niye VAR devreye girmiyor, hakem niye görüntüleri incelemiyor. İkinci sarı kart kırmızı oluyor ve VAR’ın görevleri arasında. Tabii bunu BJK Başkanı da bilmiyor, bilmemesi normal olabilir, ama açıklama yaptığı konuyu incelemiş olması gerekir. Taraftarın yönetime ‘BJK’e sahip çık’ çağrısı yerine getirilmiş oluyor mu?

Tecrübeden söylüyorum, BJK yönetimi hakemlerle ilgili beyanat vermemeli. Hakem camiası enteresan bir topluktur. Görevdeki hakemler birbirini korur, birini zor duruma sokarsan hepsi aleyhine döner. Zaten MHK körü körüne daima hakemini korur. Bu nedenle hakemlerle medyadaki BJK’lılar mücadele etmeli, her türlü yanlışlarını anında kamuoyuna duyurmalı. Yönetim medyada BJK aleyhine yapılan hatalar yansıtılıp yansıtılmadığını takip etmeli.