İlhan Durusoy MHK, VAR'ı 15 günde düzeltecekmiş!

İlhan Durusoy

MHK sonunda VAR’ın iyi çalışmadığını örtülü de olsa kabul etti ,15 günlük ara içinde düzeltecek! VAR’ın yürümemesinin asıl nedeni hakemlerin birbirlerini korumalarından kaynaklanıyor. Arkadaşının hatasını ortaya çıkarmak istemiyorlar. Olayı bu şekilde görüyorlar. Halbuki bir insanın sahada olan tüm olayları değerlendirmesi mümkün değil, olayı görememiş olabilir, bulunduğu yer görmeye müsait olmayabilir. İşin esası bu durumlarda adaleti sağlamaktır. VAR hakemleri arkadaşlarını koruduğunu zannederek onlara zarar veriyorlar. Kesin kanaat bildirmedikleri için hakemin ya tekrar bakmasını ikaz etmiyorlar, ya da hakemin kendisine bırakıp tükürdüğünü yalamamak durumuna sokup yanlış karara sebep oluyorlar.

Hakem camiası birbirine kenetlidir, birini eleştirirsin hepsini karşında bulursun. 2003-2004 sezonunda Beşiktaş’a yapılan ibretlik bir hakem katliamıdır. Yan hakeminden tüm hakemleri kapsar. Bu nasıl oluşmuştur, kimse ilgilenmez ve işin aslını araştırmaz.

Konunun önemli nedeni TAYİNLER

Nasıl maçlarda bir takımın aleyhine, bilhassa BJK’ın aleyhine, hakem tayin ettikleri gibi, VAR hakemini de öyle özel seçiyorlar. Bu nedenle bu tayin zihniyeti değişmediği, objektif ve adil kriterler hakim olmadığı sürece MHK ve hakemlerden adalet beklemek hayal olur. Devamlı Beşiktaş'a yapılan ön yargılı tayinleri yazıyorum. Bu eleştirileri istatistiki değerlere dayandırıyorum. MHK son hafta Ümit Öztürk’le bir skandallar zirvesine vardı, hem de önceki haftadaki özel tayinlerden sonra.

Maç tayinlerinin maç sonucunu etkilediği konusunda uzun araştırmalar yaptım, istatistiki olarak konuyu ispatladım ve yayınladım. Her fırsata da yazıyorum. MHK neden kulak vermez, onun kararını sizlere bırakıyorum.