İlhan Durusoy Beşiktaş'ın MHK'yı protestosunda ne kadar haklı olduğu ispatlandı

İlhan Durusoy

Bu hafta Göztepe maçına Fırat Aydınus’u vermişler. Fırat Aydınus, Çarşı taraftarı olduğu iddia edildiği için Beşiktaş maçlarında hep aleyhte karar vermiş ve Beşiktaş’ın çok puan kaybetmesine sebep olmuş bir hakemdir. Mahkemede bile bir ilişki iddiasıyla hakim davaya bakmaz. Bu hakemin bu iddialar karşısında doğru maç yönetmesi beklenebilir mi? Yönettiği Beşiktaş maçlarında Beşiktaş’ın aldığı puan yüzdesi % 48’dir. Beşiktaş’ın normalde % 70 civarında puan aldığı düşünülürse ne kadar düşük olduğu görülür. 

Fırat Aydınus’u 9 haftada ikinci defa veriyorlar. Süper lig için 25 hakem ilan edildi, bunların 18 tanesini büyük takımların maçlarına veriyorlar. 18 hakemden aynı hakemin ikinci defa verilme olasılığı binde 3. Bu sürede Ümit Öztütk’ü de 2'inci defa verdiler.

Bu hakemi, Beşiktaş taraftarının MHK’ya karşı bu protestolarından ve Beşiktaş Başkanı’nın hakemlere karşı çıkışından sonra olması tayinlerin mantık ve adalet yerine hissi yapıldığının delili. Bu tayin özel olarak seçilmiş. Bu kadar göz göre yapılan bu işlem, Beşiktaş taraftarına ve Başkanına yapılmış bir gözdağı niteliğinde değil mi? Adalet dağıtması gereken bir kurumun böyle çalışmasına izin verilebilir mi?

Hakem camiası enteresandır, biri hata yapar, eleştirirsin hepsi aleyhine döner. Bu nedenle yönetim hakemlerle ilgili beyanat vermeyecek, bu işi Beşiktaş’lı medya mensuplarına bırakacaktır. 2003-2004 sezonunu hiçbir Beşiktaş’lı unutmaz. Beşiktaş’ın önü kesilmiş, uzun süre toparlanamamıştır.