İlhan Durusoy MHK’ye dur diyecek kimse yok mu?

İlhan Durusoy

MHK BJK maçlarına taraflı hakemler seçmeye devam ediyor. 24 Eylül 2018’de burada -haber1903- de yazdığım yazının bir bölümünü tekrarlıyorum: (‘BJK ilk iki maçını kazanınca hemen hakem tayinleri devreye girdi.

 BJK-Antalya maçına Halis Özkahya’yı tayin ettiler, Halis Özkahya BJK’ın 35 maçını yönetmiş, BJK’ye 9 kımızı kart rakibe 1 göstermiş. Bu yeterli olmamış VAR olarak Fırat Aydınus’u ekliyorlar. Ortak çalışma BJK’nin 3 puanı gidiyor. Ofsayttan gol yeniyor, bir de penaltı verilmiyor, ellerinde görüntüler olmasına rağmen. Ofsayt kuralı açık rakipten sekmesi ofsaytı bozmuyor. ( GS- Akhisar maçında ofsayt oluyor). VAR yok oluyor.’)

İlk 10 haftada özel seçilen hakemlerle BJK tam 11 puan kaybetti. Enteresanlığı da 10 haftada Fırat Aydınus ve Ümit Öztürk’e 2’şer maç verdiler ve BJK 8 puan kaybetti. Halis Özhahya ile 3 puan olunca toplam 11 puan etti. Şimdi yukarıda daha yeni yaptıklarıyla 3 puan kaybettiren Halis Özkahya’yı 2. defa veriyorlar. Cüneyt Çakır ile kaybedilen 1 puanı saymıyorum. VAR’a rağmen yapılan hataları da saymıyorum.

Süper Ligde 25 hakem var, bunların 18’ini büyük takım maçlarına veriyorlar. Bir hakemin bir maça tayin olasılığı yüzde 5,5, 2inci defa verilme olasılığı binde 3. Bu hesabı yapabilen kimse yok mu, bu haksızlıkları gören kimse yok mu? Tayin edilen hakemlerin BJK maçlarındaki yüzdeleri durumu açıkça tayinlerin kasıtlı ve taraflı yapıldığını ispat ediyor.

Olurda BJK Başakşehir’i yenerse önü açılır diye korktuklarından bu maça böyle bir tayin yaptılar. Futbolda adalet mekanizması böyle mi çalışıyor, insan inanmak istemiyor.

‘Şampiyonluğu hakem tayinleri belirliyor’ başlıklı analizi taaa 2002 ‘de yazmış ve yayınlamıştım. Seneler geçiyor, hiçbir şey değişmiyor. VAR geliyor, yine isteyen istediğini yapabiliyor.