İlhan Durusoy Cüneyt Çakır, yine hakim rüzgara yelken açtı

İlhan Durusoy

Her zamanki görevini yapıp kritik anlardaki kararlarıyla Beşiktaş'ın farklı yenilmesini sağladı. 47. dakika Babel’e 60. dakikada Necip’e ceza sahası içinde yapılan faulleri cezalandırmadığı gibi VAR’a da gitmedi. VAR’dan da ses çıkmadı. Beşiktaş’lı oyuncular da uyur gezer gibi itiraz bile etmedi. İkinci goldeki ofsaytı görmediler; hakem de, VAR da. Kaleci rakibe isteyerek vermedi, elinden geri sekti. Rakip pozisyonuyla avantaj sağlıyordu. Ofsayt kural açık. Daha sonra Beşiktaş gol ararken VAR’a giderek olmayacak harekete penaltı verdi ve sonucu tayin etti. 50-56 dakikalar arasında Fatih devamlı faul çaldı. Arka arkaya 3 kere faul verdi ve sonunda penaltıya götürdü. VAR‘a rağmen rakibin Fatih’e hareketine ekranda inceleyerek penaltı verdi. VAR da olsa bu deneyimde ve karakterde hakemler istediği gibi at oynatabiliyor. Cüneyt zaten otoriteler ne istiyorsa onu hisseder ve yerine getirir. Bu sayede başarıya ulaşmıştır. Başka hakem yok, 17 maçta Cüneyt Çakır 3 kere Beşiktaş maçına veriliyor. MHK ‘de tayinlerinde Beşiktaş maçlarına en kötü sonuç aldıracak hakemleri bulmada başarılı.

Teknik

Beşiktaş teknik heyeti de dağılmış görünümünü devam ettirdi. Takım kurulmasında yanlışlara bir yenisi eklendi. Rakip oyuncular hiç incelenmemiş ve kritik oyunculara önlem alınmamış ve eşleşmeler hiç düşünülmemişti. Santrafor devamlı havadan top atıldı, hepsine rakip kafa vurdu. O sahada zor mücadele eden takımdan ön libero çıkarıp, forvet koymak anlamak zor.

Oyuncular

Rakip her fırsatı değerlendirirken Beşiktaş’lı futbolcular çok fırsat yakaladılar, ama biri hariç hepsini kaçırdılar. Sonradan giren Güven bile 2 gol kaçırdı. Love neden ilk 18’e giremez bilinmez. Lens’in sonuca giden kaç hareketi oldu bilen var mı, devamlı şans buluyor. Top kaptırıp rakibe pozisyon yaratmada çok başarılı. Quaresma geriye gelmiyor diye oynatmamak doğru gibi gelebilir, ancak o her zaman gollere katkı yapıyor. Arkasına Gökhan yerine Necip’i koysan ve sağdaki ön liberoyu kademeye soksan daha iyi sonuç gelebilirdi. Ön liberoyu stoper oynatmak ne kadar isabetsiz olduğu bu maçta bir kere daha görüldü.