Atıf Keçeci Sıkıntıyı dışarıda aramayın

Atıf Keçeci

“Teker kırılınca yol gösteren çok olur “ anlamlı bir bir atasözümüz vardır. Günümüzde Beşiktaş özellikle de futbol takımında ki ilk yarı sonunda gelinilen noktayı eleştiri odağı haline getirenleri görünce bu özlü söz aklıma takıldı.

Vodafone Arena yapılmış , iki sezon üst üste şampiyon olunmuş ve geçen sezon şampiyonlar liginde Avrupa ‘da aldığı sonuçlarla kendinden bahsettirmiş yani sevenlerini başarılara alıştırmış bir takımın bugün bulunduğu konum haliyle konuşulur olmuştur. Bu nokta da konuşma eleştiri hakkı ilk sırada

cefakar ve vefakar başta tribünleri dolduranlar olmak üzere taraftarlarındır.

Sonrasında iç denetim anlamlı kulüp olağan genel kurulları ve de Divan kurulu toplantılarında üyelerin

eleştirinin yanında yol gösteren konuşmaları olmalıdır. Ancak bu nokta da kongre üyeleri sınıfta kalmıştır. 17 Kasım 2018 de yapılan Divan toplantısı öncesi haftada içeride Sivasspor’a 2-1 yenilinmiş ve puan sıralamasında liderin 9 puan gerisinde 7. durumda bulunuluyordu.

Herkes bu toplantıda sıkıntıların dile getirilerek çözüm üretmede söz almak için üyelerin birbirini çiğneyeceği düşünülüyordu en azında şahsen rahatsızlığım dolayısıyla katılamadığım o gün böyle hayal etmiştim. Oysa heyhat, bugün ortalıkta belgeler dolaştırtarak , trollerini başkan ve yöneticilerin

üzerine saldırtan , Etiler ‘de, Moda’da kendilerine sempati sağlamak adına uygun buldukları kongre üyelerini meyhanelerde ağırlayanlar ve aveneleri katılıma cesareti gösterememişti. Onlar öyle yapmıştılar da gelenler ne yapmıştı. Başkanın konuşmasını dinlerken 600 civarında ki katılımcı başkanla birlikte müzakereleri beklemeden salondan ayrılmışlardı. Yani kulübe sahip çıkma konusunda sınıfta kalınmıştı. Birde hayal kırıklığı olan Divan kurulu yönetiminden ve denetleme kurulundan da bu konuda öneri beklentim yoktu ve düşündüğüm gibi de oldu .

O günlerde de kulüp çalışmaları ile ilgili kendilerince yıpratıcı olacağını umut ettikleri bazı bilgileri taşıyan belgeler kimler tarafından servis edildiği sosyal medya da gündeme getirilen hususlarla sıkıntı yaratmaya çalışanlar dışarıda değil dün ve bugün kulüp çatısı altında olmuş ve olmaya devam eden

seçilmişlerden başkası değildir. Son olarak Mart 2017 de kiraya verilen Fulya tesislerinde ki otoparkın kiralanması ile ilgili piyasaya sürülen bilgi ve belgeler. Acı olan o gün işin başında olanların bugün o günlerde yaşananları inkar etmeleridir. Kiralama konusunun görüşüldüğü ve karara bağlanarak yönetim kuruluna sunulan İcra kurulu karırında kendi imzasının olmadığını söyleyip işin içinden sıyrılmak isteyenler benden sizden daha iyi biliyor ki İcra kurulu karar merci değil yönetime sunuma hazırlık anlamında çalışan ve kararları tavsiye niteliğinde olan bir organdır. Kurulması ve çalışması yasal zorunluluk olmayan bir istişare yeri ve alınan kararların 2013 yılından beri tutanak haline getirilmeyip altına da başkanı dahil diğer üyelerinde imzalamadığı bir çalışma şeklidir.

Şimdi gelinen nokta da oturmuş geleceğe dönük ne yapılması gerektiğini konuşacağımıza bu duruma gelinmesinin sebep ve olanlarını araştırıp eleştiri odağı haline getiriyoruz.

Sporda başarı yönetimden başlayıp aşağıya doğru iner. Mevcut yönetimler Stadı yaparken, sportif başarılar yaşatırken yapılan Karius, Babel ,Ljajij,Dorukhan , Vagner Love, Vida , Lens , Gray Medel transferlerinde alkış tutulurken bugün gelinen nokta da isyan makul olarak değerlendirilemez.

Başkanın dediği gibi değil günümüzde ki bu puan farkı ilk sıradaki ile birlikte üste ki diğer 5 takımında puanlar kaybetmesi ve Beşiktaş’ın kayıpsız sonuçlar alması ile mümkündür ve de ağza geldiği gibi söylenmesi kolay ancak egale edilmesi zor bir durum dur.

Tüm camianın birlikte olması tabi ki çok önemlidir . Ara transfer döneminde şartların elverdiğince aksayan mevkilere transfer yapılmalıdır ama sezon ortasında iyi oyuncu bulmak zordur bulunanlar ise kulüplerinde çoklukla sıkıntı yaşamış isimler olur. Onlarında gelecekte ki davranışlarının ne olacağını düşünmek zihinleri yorar.

Bu güne kadar bildiğim tüm alınan ve gönderilen futbolcular Şenol Güneş’in bilgisi altında gerçekleş miştir ve bundan böyle de görevde kaldığı müddetçe böyle olmalıdır.

Gelinen noktadan güzele gitmek için renk aşkıyla kulübüne bağlı olanların el ele vermesi kaçınılmaz bir gerçektir.