İlhan Durusoy 2018-19 Beşiktaş teknik analizi

İlhan Durusoy

Yönetim para sıkıntısıyla oyuncunun futbola faydası yerine paraya faydasını göz önünde bulundurarak transfer yaptı. İlk yarı Talisca, Fabri, Tosiç, Negredo ve Atınç gitti. Karius, Ljajic, Roco, Güven, Dorukhan geldi. İkinci yarı Mirin ve Burak geldi. Babel, Pepe, Love, Fatih gitti ve Tolgay, Gökhan Töre ve Tolga kadro dışı kaldı. Oğuzhan ve Burak seyirci protestosuyla rahat oynayamıyor.

Bu resim yönetim ve taraftarın teknik heyetin işini kolaylaştırmak ve desteklemek yerine zorlaştırdığın gösteriyor.

Teknik heyet devamlı olarak takımı değiştirmek zorunda kaldı. Başarı için belli oyuncuları beraber oynatmak ve bir takım oturtmak gerekirse de, bu mümkün olamadı. Diğer taraftan zor bir iş de olsa teknik heyet elinde kalan kadroyu iyi kullanabildi mi ona da bakmak gerekir.

Neredeyse her maça ayrı takımla çıkmış ve hemen her maçta oyucu değişikliği sadece 3 oyuncuyla sınırlı kalmamış. Her oyuncu değişikliğinde mevcut oyuncuların yerleri değişmiş. Evet, Necip, Medel, Atiba, Adriano gibi oyuncular farklı pozisyonlarda oynayabilirler, ama değişiklik olunca yanındakilerle uyumları ideal olabiliyor mu?.

En enteresan örnek Lens ve Love. Lens ne yaparsa yapsın devamlı takımda yer bulmuş, Love ise gol kralı geldiği günden beri takımda zor yer bulmuş. Lens sadece bir maç kazandırmış, iki maçta beraberlik sağlamış. Onların dışında devamlı top kaybetmiş. Teknik direktörlerle ilgili yapılan araştırma en dikkatli sinin bile tüm olayları %50 sini takip edebildiğini tespit etmiş. Tabii performans analizi programlarından birinin değerlerine bakılmıyor mu? Bu kararlar hissi.En çok değişen bölge önliberolar olmuş. Şampiyonluk döneminde Atiba- Oğuzhan ikilisinin olağanüstü uyum ve oyunları bozulmuş. Atiba mevcut performansı eskisi kadar olağanüstü olmasa bile o bölgedekilerden her zaman daha iyi.

Beşiktaş- Erzurum maçı en taze olay, Medel’i geri çekip yerine Mustafa’yı almak ve Burak’ı çıkarmak ve yerine Caner’i almak ve takım içinde değişikliğin mantığı var mı? Bu hatalar 3 puanı kaybettirdi. Futbol basit bir oyun, kararlar karışık olunca takım da karışıyor. Atiba’yı alsan bunlar olmayacak.

Q7 hisle oynayan bir oyuncu, mantığı yok. Modern futbola uymuyor, geri gelip bekle işbirliği yapmıyor. Oynatınca gerisine önlem almak zorundasın. Adam çok gol attırmış, ligin asist kıralı. Ya oynatırsın gerisine önlem alırsın, ya daoynatmazsın. Caner ileryie gitmeyi seven bir bek ileri gittiğinde önündeki açıkla işbirliği olmalı. Orta saha da açığı kapamaya hazır olmalı. Santrafor 5 tane vardı, birine karar vermez ve devamlı oynatmazsan işte bu sonucu veriyor.

Sonuç

Teknik heyetin işine kimse yardım etmedi, ama onlar da kararsızlık ve çabuk karar değiştirme nedeniyle kötü sonuçların oluşmasına sebep oldu.